Nech už je váš dôvod k trvalému odletu z Austrálie akýkoľvek, prinášame vám užitočné informácie o tom, na čo by ste pred odletom rozhodne nemali zabudnúť.

Vybavte si dokumenty zo školy

Po skončení školy si vyžiadajte dokumenty o ukončení štúdia na školách kde ste študovali. Jedná sa o certifikáty alebo akademické prepisy, a to aj v prípade, že ste školu nedokončili. V prípade, že sa rozhodnete vrátiť, ich bude migračný úrad vyžadovať.

Podajte daňové priznanie alebo si zožeňte podklady

Pre vybavenie daňového priznania budete potrebovať Payment summary od všetkých vašich zamestnávateľov za uplynulý účtovný rok (júl – jún nasledujúceho roku). Kontakty na slovensky/česky hovoriaceho účtovníka vám radi poskytneme v našej kancelárii. O dane môžete požiadať aj pred koncom účtovného roka (v prípade, že opúšťate Austráliu pred mesiacom júnom) a sú vrátené v hotovosti, prevodom alebo formou šeku. Viac k daňovej povinnosti v sekcii Práca – Dane a Superannuation.

Informujte sa ohľadom vrátenia Superannuation

Dôchodkové poistenie je formou povinného sporenia na dôchodok. Váš zamestnávateľ povinne odvádza vaše dôchodkové poistenie do jedného z penzijných fondov v Austrálii. Z pozície študenta si môžete dôchodkové poistenie vybrať už pri odchode z Austrálie, avšak len za predpokladu, že Austrálii opúšťate permanentne (natrvalo). Viac sa dozviete v sekcii Superannuation.

Získajte OSHC Policy Certificate (Overseas Health Cover Policy Certificate)

Tento certifikát je potvrdením o poistení v Austrálii, na základe ktorého sa budete môcť znova prihlásiť do slovenskej/českej poisťovne (ak ste sa pred odletom odhlásili). Pokiaľ tento certifikát nemôžete nájsť, môžete si ho vyžiadať priamo od poisťovne. Ak odlietate skôr, prípadne máte stále platné poistenie OSHC, nezabudnite požiadať o jeho ukončenie a zaslanie nového certifikátu pre slovenskú/českú poisťovňu s aktuálnym konečným dátumom. Nezabudnite tiež požiadať o vrátenie peňazí za nevyužitú dobu poistenia (v prípade, že odlietate skôr). Viac k zdravotnému poistenia v sekcii OSHC.

Uzavrite si váš bankový účet

Pred odletom si nezabudnite uzavrieť svoj austrálsky bankový účet. Po určitej dobe by sa totiž študentský účet zmenil na bežný a vy by ste sa postupom času dostali do mínusu (začali by sa strhávať poplatky za vedenie účtu). V prípade, že máte na účte hotovosť, k účtu platobnú kartu a v budúcnosti plánujete opakovane navštíviť Austráliu, účet môže zostať otvorený. Nezabudnite, že aj austrálske banky vyžadujú na potvrdenie transakcií internetového bankovníctva potvrdenie kódom zaslaným na váš zaregistrovaný austrálsky telefón. Ak by ste mali predplatenú SIM, tá spravidla nefunguje v zahraničí alebo má obmedzenú platnosť.

Oznámte nám svoj odchod

Oznámte nám svoj odchod domov. Najmä ak vám chodí pošta stále na adresu našej kancelárie v Sydney.

Co je u nás nového?

Prekážky sú iba v našej hlave

Skôr ako človek odíde do Austrálie, zvažuje pre a proti. Premýšľa, či sa do toho vôbec pustiť. Otázky typu: Čo… Více

Anička nás zdraví zo Sydney: “MANLY BEACH je nádherná lokalita, ktorá sa mi zapísala do srdca.”

“Áno, je to tak, som opäť v Prahe. Našťastie let s Qatar Airways prebehol bez problémov. Rozhodovala som sa pomerne… Více

Podmienky, s ktorými môžem začať vízový proces už dnes!

Ešte nikdy sme v rámci EXPO AUSTRALIA neprišli s toľkými bonusmi v rámci našej asistencie… Posúďte sami 1. NÍZKE CENY… Více

Covid Q & A

Milí naši cestovatelia, pripravili sme si pre vás odpovede na aktuálne otázky – Q&A, ohľadom situácie spojenej s pandémiou koronavírusu… Více

Kontakty

Dohodni si konzultáciu

Romana Procházková

+420733123999 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Praze lze kontaktovat i přes:Viac kontaktov

Adresa:

Opletalova 23, 4. patro,
110 00 Praha 1

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 733 123 999


+420 211 221 501 info@australiaonline.cz

AustraliaOnline v Brne možno kontaktovať aj cez:Viac kontaktov

Adresa:

Rašínova 103/2
602 00 Brno

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 211 221 501

Kamil Glinský

+421 918 570 900 kamil@australiaonline.sk

AustraliaOnline v Bratislave možno kontaktovať aj cez:

Australiaonline Bratislava
Viac kontaktov

Adresa:

Gunduličova 4
811 05 Bratislava

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie

Otváracia doba:

PONDELOK09.00 až 17.00
UTOROK09.00 až 17.00
STREDA09.00 až 17.00
ŠTVRTOK09.00 až 17.00
PIATOK09.00 až 17.00