Prečo sa vybrať do Austrálie?

Exotická
krajina

Austrália je symbolom exotiky, ktorá láka nielen cestovateľov, ale aj študentov. Nájdete tu nekonečné pláže, bush, púšť, ale aj veľké metropoly. Kde inde si cez obednú pauzu zasurfujete, urobíte barbecue s priateľmi alebo pohladíte klokana?

Získajte priateľov
z celého sveta

Austrália je veľmi multikultúrna krajina vďaka svojej otvorenej imigračnej politike. Harmonicky tu žijú Austrálčania, Aziati, Arabi, ľudia z Latinskej Ameriky aj Európy. Často tu vznikajú priateľstvá na celý život.

Pohodový
štýl života

Austrálčania tomu hovoria "Take it easy", preložené brať život s nadhľadom. Pohodu cítite všade okolo vás, nikto nechváta, ľudia sa na vás usmievajú, na ulici sa s vami dajú do reči. Až v Austrálii zistíte ako veľmi sa život líši od Európy.

Veľa pracovných
príležitostí

Austrália ponúka pre medzinárodných študentov veľa pracovných príležitostí. Niektoré odvetvia, napr. pohostinstvoalebo hotelierstvo sa bez nich vôbec nezaobídu. Nezamestnanosť sa vo veľkých mestách pohybuje pod hranicou 4%.

Ako žijú študenti v Austrálii

Bývanie v Austrálii

Austrália ponúka veľa možností bývania. Je obvyklé, že ubytovanie v priebehu svojho pobytu niekoľkokrát zmeníte. AustraliaOnline vám vo svojich apartmánoch zabezpečí ubytovanie na prvé 4 týždne. Medzinárodní študenti v Austrálii následne volia k dlhodobejšiemu bývaniu z 90% spolubývanie s ďalšími študentmi, teda „Share accommodation“. Prenájom samostatného bytu je o niečo finančne náročnejší (predovšetkým z dôvodu vyžadovanej kaucie), preto ju volia spravidla tí, ktorí plánujú dlhší pobyt. Stáva sa, že študent, ktorý odchádza z Austrálie na prechodnú dobu prenajme svoju izbu niekomu ďalšiemu. Počítajte s tým, že ubytovanie zhltne väčšiu časť vášho rozpočtu, a tak je dobré všetko dobre a včas naplánovať, ale s tým vám radi pomôžeme.

Muž se ženou drží klíče v ruce

Jedlo a pitie

Nemusíte sa obávať, pretože ceny jedla a pitia sa nijako výrazne nelíšia od cien u nás. Samozrejme návšteva reštaurácie vás vyjde drahšie, na druhú stranu, študenti si radšej uvaria alebo zájdu do fast food, kde sú ceny porovnateľné. Okrem väčších supermarketov, kde je veľká ponuka potravín, odporúčame návštevu trhov, kde nakúpite čerstvé potraviny za bezkonkurenčnú cenu. Keď potom vychytáte akcie, získate celú krabicu ovocia alebo zeleniny za 3 AUD alebo dostanete k niekoľkým kusom ďalšie zadarmo. Od študentského centra v Sydney a od vašich kamarátov dostanete veľa takýchto tipov a možno budete nakoniec žiť lacnejšie ako v Európe.

Keď navštevujete pravidelne organizované trhy, môžete ochutnať miestne špeciality a za výhodný peniaz nakúpiť aj pekárenské či mliečne výrobky alebo ochutnať delikatesy z rôznych kútov sveta. Pretože je Austrália multikultúrnym kontinentom, okrem špecializovaných obchodov pre tých, ktorí nie sú pôvodnými obyvateľmi, tú nájdete aj veľké množstvo rýchlych občerstvení a reštaurácií, ktoré by ste v Európe ťažko hľadali. Na jednom mieste si tak môžete vybrať, či si dáte niečo z čínskej, japonskej, malajzijskej, thajskej, talianskej alebo kórejskej kuchyne. Obľúbené sú tiež stánky so sushi rolkami, ktoré si necháte zabaliť a dáte si ich ako desiatu alebo miesto obedu. Všetko je čerstvé a rolka vás vyjde asi na 3 AUD.

Cena jedla a pitia

Alkohol sa v Austrálii predáva výhradne v špeciálnych obchodoch nesúcich názov “liquer Shop” alebo “liquer Store”. Obchody s predĺženou otváracou dobou nájdete v rámci väčších obchodných centier alebo v exponovaných turistických oblastiach. Ak prichádzate zo Slovenska, nečakajte, že nájdete v Austrálii dobré pivo, rozhodne nie za cenu, na ktorú ste v SR zvyknutí. Keď si chcete pochutiť, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a zakúpiť české alebo nemecké pivo. Áno, cena alkoholu je vyššia ako u nás. Výnimkou je snáď len víno, ktoré je kvalitou na vysokej úrovni, jednoducho slniečko vie svoje.

Cigarety sú v Austrálii drahšie ako nás. Čo sa nakoniec ukáže ako veľká výhoda, pretože mnoho študentov tak prestalo fajčiť. 😉

Supermarket v Austrálii

Doprava

Doprava je dôležitou súčasťou života každého študenta. V porovnaní s tým čo poznáte u nás, je doprava drahšia, ale často o niečo lepšie organizovaná a hlavne na vyššej úrovni. Vo veľkých mestách sa jednoducho nedá lacno zaparkovať, takže väčšina miestnych i študentov volí dostupnejšiu verejnú dopravu. V niektorých mestách je v centre doprava zadarmo (jedná sa o historickú električku v Melbourne alebo napríklad autobus v centre Perth a Adelaide).

Trendom posledných rokov je obstaranie bicykla alebo skútra, prípadne nájdenie ubytovanie v dostupnej vzdialenosti od školy a práce, teda vyhnutie sa plateniu drahším lístkom na mestskú dopravu. Čo mesto, to iný spôsob dopravy. Jedným z najspoľahlivejších spôsobov dopravy po meste sú vlaky/metrá. V Austrálii sa však stretnete aj s autobusmi, električkami, Light raily alebo trajektami (tzv. “Ferries”). Podľa polohy sú tak v rôznych miestach Austrálie dostupné odlišné dopravné prostriedky

Lístky si zakúpite pred cestou u vodiča, prípadne na pokladni alebo v novinových stánkoch a obchodoch (podľa lokality). Vo väčších mestách a pri pravidelnom cestovaní sa oplatí si kúpiť mesačné (prípadne štvrťročné) cestovné a predovšetkým si zakúpiť dobíjaciu kartu, z ktorej sa vám

odpočítavajú nabité peniaze pri každej jazde hromadnou dopravou. Tieto karty zahŕňajú okrem nižšej ceny a výhody, že si nemusíte kupovať lístok pri každej jazde, často bonusový systém, kedy napríklad pri dosiahnutí určitého utrateného kreditu alebo pri istom počte jázd jazdíte zadarmo. Karty ponúkajú v každom štáte iné a líšia sa pre dospelých a pre študentov. Overte si, či máte nárok na študentskú kartu (tzv. “Concession card”). Tieto dobíjacie karty zaobstaráte okrem vlakových a autobusových staníc tiež v Newsagent novinových stánkoch.

Nástupiště s vlakem v Sydney

Nákupy – ošatenie a elektronika

Komerčný tovar typu oblečenia, elektroniky, vybavenia domácnosti a podobne je rovnako drahé ako u nás. Niektorého tovaru nájdete v Austrálii viac, napríklad aj preto, že sú viac napojení na ázijské trhy. Každopádne sa oplatí nakupovať v zľavách, akciách, kedy je možné ušetriť až 80%. Určitý tovar ako napríklad pečivo, jedlo a podobne je pred koncom zatváracej doby veľmi lacný.

Pre oblečenie je potom vhodné navštíviť niektorý z outletových obchodov, ktoré sa spravidla nachádzajú v okrajových častiach väčších miest. Tu môžete zaobstarať značkový tovar za zlomok pôvodnej ceny.

Shoppingmall v Austrálii

Zábava

S trochou zveličenia môžeme povedať, že Austrália je vlastne taký veľký zábavný ostrov. Je to spôsobené tým, že okolo vás je veľa ľudí, ktorí sa sem prišli baviť, cestovať alebo napríklad študovať (ale aj to je predsa zábava, nie?). Keď je vonku pekne, a to je v Austrálii skoro stále, stačí navštíviť pláž, verejné ihriská, vonkajšie posilňovne alebo “zajoggingovat” na pláži. Austrália tiež veľmi rada oslavuje, takže každú chvíľu máte nejakú akciu, ktorú nemôžete vynechať. Samozrejme, Austrália ponúka ďaleko viac než to, takže študenti často navštevujú kiná (vedeli ste, že v utorok je to najlacnejšie?), ZOO, zábavné parky a keď viete ako na to, tak to nemusí byť vôbec drahé. Stačí využiť špeciálnych cien pre študentov alebo zľavnených dní. Existuje aj niekoľko zľavových portálov, kde ušetríte až 90%. Samozrejme najväčšou zábavou je cestovanie, ale o tom až inde.

Ako v Austrálii ušetriť (Deal Portals)?

 Fotku studenta jak surfuje

Ubytovanie v Austrálii

Spoločné ubytovanie študentov
(Share accommodation)

Spoločné ubytovanie viacerých študentov je najobľúbenejší a teda najrozšírenejší spôsob bývania študentov v Austrálii. Noviny, školské nástenky, špecializované servery sú plné inzerátov, lákajúcich na prenájom izby v byte, kde už bývajú iní nájomcovia. Jednoducho potom platíte nájom inému spolubývajúcemu, ktorý má s majiteľom bytu/domu uzatvorenú nájomnú zmluvu. Výhodou je flexibilita a rýchlosť vybavenia.

Väčšinou sa potom 2 študenti delia o jednu izbu, spoločná je len kuchyňa, jedáleň, obývačka a prípadne terasa/záhrada. Výhodou tohto druhu bývania je, že byt je obvykle úplne vybavený a vy spoznáte nových priateľov z celého sveta, ich zvyky i tradície. Stáva sa, že sa pripojíte k niektorému zo spolužiakov zo školy a bývate spoločne. Ak je vaším cieľom vylepšiť angličtinu, odporúčame neísť bývať so Slovákmi alebo Čechmi. Na začiatku bývania sa spravidla skladá “BOND” alebo “DEPOSIT” (vratná kaucia vo výške cca 2 až 4 týždňových nájmov, teda 300 až 600 AUD).

Nájomné sa platí väčšinou týždenne a pripočítava sa k nemu poplatok za energie, vodu a internet.

Cena sa pohybuje od 150 AUD na týždeň v závislosti na veľkosti izby, počte osôb, lokalite a podobne.

Studenti v Austrálii ve sdíleném pokoji

Australská rodina (Homestay)

Homestay je ubytovanie priamo v miestnej austrálskej rodine. Nájdenie Homestay má na starosti špecializovaná agentúra alebo škola. Rodiny sú starostlivo vyberané, spravidla sa nachádzajú do 30 min dopravou od školy. V cene ubytovania môže byť polpenzia, prípadne plná penzia, ale Homestay možné objednať aj bez jedla. Minimálna dĺžka pobytu sú 4 týždne. Bývať môžete sami alebo izbu zdieľať s nejakým ďalším študentom, vždy však v plne zariadených izbách. Austrálske rodiny berú svojich “zverencov” na výlety, trávia s nimi štátne sviatky a vy tak môžete nasať tú pravú austrálsku atmosféru. Pre tých z vás, ktorým ešte nie je 18 rokov, je tento typ ubytovania odporúčaný po celú dobu študijného pobytu v Austrálii a člen Homestay rodiny vykonáva funkciu “Guardian” (opatrovník). Cena sa pohybuje od 250 AUD na týždeň.

Hostely a krátkodobé ubytovne(Hostel a Backpacker)

Táto forma ubytovania je najvhodnejšia pre krátkodobé pobyty okolo jedného až dvoch týždňov. Preto sa využíva najčastejšie na začiatok ako náhrada za prvé apartmány alebo v prípade, že cestujete do iného mesta a chcete ušetriť za ubytovanie. Výhodou je značná flexibilita, možnosť zaplatiť ubytovanie po dňoch, často však vykúpená nízkou úrovňou poskytnutého ubytovania. V hosteloch, ktoré sa obvykle nachádzajú v centrách miest, ste ubytovaní v dvoch a viac lôžkových izbách, výnimkou nie sú ani 12 lôžkové izby. Spravidla sú rozdelené na izby pre mužov a ženy. Sociálne zariadenia sú väčšinou spoločné, môžete si však zaistiť izbu, ktorá má kúpeľňu aj WC vlastné, pochopiteľne za vyššiu cenu. Táto forma ubytovania je najvhodnejší pre krátkodobé pobyty okolo jedného až dvoch týždňov. Preto sa využíva najčastejšie na začiatok ako náhrada za prvý apartmány alebo v prípade, že cestujete do iného mesta a chcete ušetriť za ubytovanie. Výhodou je značná flexibilita, možnosť zaplatiť ubytovanie po dňoch, často však vykúpená nízkou úrovňou poskytnutého ubytovania. V hosteloch, ktoré sa spravidla nachádzajú v centrách miest, ste ubytovanie v dvoch a viac lôžkových izbách, výnimkou nie sú ani 12tich lôžkové izby. Spravidla sú rozdelené na izby pre mužov a ženy. Sociálne zariadenia sú väčšinou spoločná, môžete si však zaistiť izbu, ktorý má kúpeľňu aj WC vlastné, pochopiteľne za vyššiu cenu. V niektorých hosteloch máte v cene ubytovania aj malé raňajky (jedná sa o klasické cereálie s mliekom alebo napríklad toast). Ceny sa pohybujú od 30 AUD za noc.

Samostatný prenájom bytu(Renting)

Každý študent má možnosť samostatného prenájmu bytu alebo domu priamo od majiteľa objektu alebo realitnej spoločnosti. Využíva sa najčastejšie pre dlhšie pobyty, pretože min. dĺžka prenájmu býva 3-6 mesiacov a vždy je nutné zložiť tzv. “BOND” alebo “DEPOSIT” (vratná kaucia vo výške min. 4 týždňových nájmov, cca 2000 až 3000 AUD). Táto kaucia zahŕňa aj ďalšie poplatky (záloha na energie, vodu a internet). Väčšinou je tiež nutné zaplatiť nájomné dopredu. Prvotné náklady sa tak môžu pohybovať okolo niekoľko tisíc dolárov. Pokiaľ si budete chcieť prenajať byt cez realitnú kanceláriu, počítaj s tým, že si od vás môžu vyžiadať potvrdenie o príjme, alebo referencie zo zamestnania a predchádzajúceho bývania.

Ak volíte tento typ ubytovania, zvážte, či sa vám oplatí prenajať si bývanie vr. nábytku, tzv. “Fully furnished” alebo bez neho. Aj v Austrálii funguje IKEA, inzertné servery a ďalšie lacné obchody. Nemusíte tak zbytočne míňať za vybavenie domu.

Ľudia čo volia tento spôsob ubytovania potom obvykle prenajímajú ďalšie voľné izby iným študentom v rámci už spomínaného “Share accommodation”, a tým si môžu výrazne znížiť náklady na vlastné ubytovanie.

Porovnaj pre a proti

Student si dělá jídlo v kuchyni

 

Apartmány AustraliaOnline

Apartmány AustraliaOnline

AustraliaOnline poskytuje v spolupráci s niekoľkými špecializovanými austrálskymi spoločnosťami ubytovanie na prvé 4 týždne. Jedná sa o plne vybavené byty, ktoré vám poskytnú kvalitné zázemie na začiatok vášho pobytu. Získate tak dostatok času, aby ste si našli dlhodobejšie ubytovanie. Výhodou je, že budete mať zabezpečené ubytovanie ešte pred odletom. My vám vopred poskytneme podrobné informácie, adresu a fotografie vlastného bývania. V cene ubytovania býva aj vyzdvihnutie na letisku (Airport pickup), je to oveľa pohodlnejšie, pretože do ubytovanie vás rovnako musí niekto uviezť a odovzdať vám kľúče. Aj v tomto prípade sa po prílete platí bond, ktorý sa po skončení ubytovania vracia. Byty sú plne vybavené, k dispozícii je kuchyňa vrátane riadu, skrine na šaty, práčky, televízie, vysokorýchlostného internetu a podobne.

Cena od 170 AUD za týždeň (vrátane dopravy z letiska a úvodnej asistencie)

Studenti jedí svačinu s kychyni

Cestování po Austrálii

Na Austrálii každého najviac láka cestovanie, pretože chce spoznať reálnu tvár sveta “Down Under”. Ak ste študenti, cestujete spravidla počas školských prázdnin alebo v priebehu 4 týždňov, ktoré získate k študentským vízam navyše. Na cestovanie môžete našetriť počas svojho študijno pracovného pobytu.

Nesmiete zabúdať, ako veľká Austrália v skutočnosti je. Vďaka tomu, že austrálskym kontinentom prechádzajú 3 podnebné pásma, ponúka Austrália tak rozmanité miesta, že na celé precestovanie by vám nestačil ani jeden rok. Cestovanie sa tak prispôsobuje vašim finančným a časovým možnostiam. Austrália ponúka mnoho zážitkov na každom rohu, takže cestovať môžete po okolí (jedno až dvojdňové výlety) alebo podniknúť 14 dňové výlety.

Nesmiete zabudnúť, že v okolí Austrálie sa nachádzajú ďalšie unikátne miesta, ktoré stojí za to navštíviť. Študenti tak často využívajú špeciálne ponuky cestovnej kancelárie AustraliaOnline TRAVEL, ktorá okrem cestovania po Austrálii ponúka zájazdy na Nový Zéland, Fiji, Bali a podobne.

Obľúbených austrálskych miest je naozaj celá rada. Niekto preferuje cestovanie na vlastnú päsť len tak s priateľmi, autobusom, vlakom, letecky alebo automobilom. Pre niečo je ale lepšie využiť organizovaných výletov.

Porovnaj Austráliu s Európou

Fotka Australské krajiny

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie je nevyhnutnou súčasťou každej cesty do zahraničia. Slúži najmä turistom alebo študentom pre prvé dni pobytu. Po dobu štúdia slúži študentom ako zdravotné poistenie tzv. OSHC. To by malo platiť odo dňa príletu do Austrálie (dajte si na to pozor). Cestu do Austrália je teda potrebné pokryť cestovným poistením.

Toto poistenie sme pripravili v spolupráci s poisťovňou Uniqa. Plnenie je optimalizované pre cesty do Austrálie, môžete ho však využiť aj pri iných zahraničných cestách (platí pre celý svet). Poistenie je možné dohodnúť najneskôr v deň, kedy vám má začať platiť. Minimálnu dobu, na ktorú možno poistenie uzatvoriť je 10 dní, max. doba nie je limitovaná.

Cestovné poistenie spravidla zahŕňa poistenie liečebných nákladov a asistenčných služieb, repatriáciu, poistenie úrazu, zodpovednosti za škodu na zdraví a veci tretej osoby aj poistenie batožiny.

Decoration, travel insurance image

10 tipov ako ušetriť v Austrálii

  • Prisťahovali ste sa a chcete ušetriť? Potrebujete uteráky, obliečky alebo nejaký nábytok? Navštívte "Op Shop". Ide o austrálsku verziu slovenskej charity, v ktorej môžete za pár dolárov zohnať všetko, čo potrebujete.

  • Peniaze z českého účtu pretransformuje cez službu AustraliaOnline. Táto služba vám zaistí prevod finančných prostriedkov rýchlo, bezpečne a predovšetkým lacnejšie než prostredníctvom bánk.

  • Máte našetrené? Zariaďte si sporiaci účet. Takéto výnosy ako v Austrálii v Európe nenájdete a ak vám usporené peniaze ležia na účte, zbytočne tak stráca svoju hodnotu.

  • Jazdite na bicykli. Doprava v Austrálii je relatívne drahá a nie vždy spoľahlivá. Na bicykli, ktoré kúpite z druhej ruky za pár "baku" budete všade včas.

  • Na cestovanie po Austrálii si kúpte auto s prívesom či obytné auto. Môžete sa tak pohybovať po svojej vlastnej osi, meniť trasu aj smer a vždy máte so sebou strechu nad hlavou a všetko k tomu, aby ste si niečo uvarili alebo sa len schovali pred dažďom.

  • Potraviny nakupujte tesne pred zatváracou dobou. Na veľké množstvo tovaru, ktoré čoskoro prejde, sú zľavy, a môžete tak ušetriť až 50% z ceny pôvodnej.

  • Máte prázdniny a premýšľate čo s nimi? Pracujte. Počas oficiálnych školských prázdnin máte totiž možnosť pracovať neobmedzene a môžete tak našetriť na cestovanie alebo napríklad na predĺženie víz.

  • Pre ďalšiu úsporu pri nakupovaní potravín odporúčame navštevovať trhy. V Sydney sa takýto trh volá Paddy 's Market a miestni ľudia tu ponúka vypestované ovocie a zeleninu a ďalšie produkty, ktoré tu zaobstaráte lacnejšie ako v supermarkete.

  • Nájdite si prácu v gastronómii. Môžete tak ľahko získať obed či večeru v rámci svojej pracovnej doby ZADARMO.

  • Nakupujte v Lidli. Medzi najlacnejšie supermarkety patrí Aldi (Lidl). Okrem toho, že tam môžete nájsť aj rýdzo európske výrobky, rozhodne ušetríte.

Co je u nás nového?

Prekážky sú iba v našej hlave

Skôr ako človek odíde do Austrálie, zvažuje pre a proti. Premýšľa, či sa do toho vôbec pustiť. Otázky typu: Čo… Více

Anička nás zdraví zo Sydney: “MANLY BEACH je nádherná lokalita, ktorá sa mi zapísala do srdca.”

“Áno, je to tak, som opäť v Prahe. Našťastie let s Qatar Airways prebehol bez problémov. Rozhodovala som sa pomerne… Více

Podmienky, s ktorými môžem začať vízový proces už dnes!

Ešte nikdy sme v rámci EXPO AUSTRALIA neprišli s toľkými bonusmi v rámci našej asistencie… Posúďte sami 1. NÍZKE CENY… Více

Covid Q & A

Milí naši cestovatelia, pripravili sme si pre vás odpovede na aktuálne otázky – Q&A, ohľadom situácie spojenej s pandémiou koronavírusu… Více

Kontakty

Dohodni si konzultáciu

Romana Procházková

+420733123999 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Praze lze kontaktovat i přes:Viac kontaktov

Adresa:

Opletalova 23, 4. patro,
110 00 Praha 1

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 733 123 999


+420 211 221 501 info@australiaonline.cz

AustraliaOnline v Brne možno kontaktovať aj cez:Viac kontaktov

Adresa:

Rašínova 103/2
602 00 Brno

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 211 221 501

Kamil Glinský

+421 918 570 900 kamil@australiaonline.sk

AustraliaOnline v Bratislave možno kontaktovať aj cez:

Australiaonline Bratislava
Viac kontaktov

Adresa:

Gunduličova 4
811 05 Bratislava

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie

Otváracia doba:

PONDELOK09.00 až 17.00
UTOROK09.00 až 17.00
STREDA09.00 až 17.00
ŠTVRTOK09.00 až 17.00
PIATOK09.00 až 17.00