Prečo sa pri hľadaní práce spoľahnúť na AOL?

Denne nové ponuky práce

Venujeme veľa energie vyhľadávaním vhodných pracovných príležitostí, ktoré potom odovzdávame našim klientom. O nových ponukách sa dozviete vždy ako prvý.

Pomôžeme zostaviť správne resumé

Úspech pri hľadaní práce závisí aj na tom, ako dobrý máte životopis. Naši konzultanti v tom majú bohaté skúsenosti a poradia vám ako na to.

80% z vás nájde prácu do mesiaca

Vďaka našej pomoci sa darí nájsť väčšine našich študentov prácu do jedného mesiaca po prílete. Nie je ale výnimkou, pracovať už počas prvého týždňa v Austrálii.

Vyznáme se v papierovaní

Než vyrazíte na prvé interview, musíte mať zaistené daňové číslo (TFN), založený bankový účet, v prípade podnikania vybavené business číslo (ABN). Nielen to, ale aj mnoho ďalšieho vám ochotne zabezpečia naši konzultanti.

Práca v Austrálii

Všeobecne o práci

Austrália patrí medzi jednu z mála krajín na svete, ktorá ponúka ku každému študentskému vízu automaticky pracovné povolenie. Fakticky to znamená možnosť pracovať 20 hodín týždenne (oficiálne sa jedná o 40 hodín za 14 dní, v dvoch po sebe idúcich týždňoch nesmiete presiahnuť 40 odpracovaných hodín). Jedná sa teda o čiastočný úväzok, tzv. “Part-time work”. Počas voľna medzi kurzami (vašich prázdnin) a po skončení kurzu potom môžete pracovať dokonca neobmedzene.

Do práce môžete oficiálne nastúpiť až prvý deň vášho štúdia, hľadať prácu môžete ale skôr. Je možné mať aj viac zamestnávateľov v jednom okamihu, oficiálne včas nesmiete 20 hodinový týždenný limit porušiť.

Zahraniční študenti pracujú často v pohostinstve (čašník, barman), v službách (stráženie detí, upratovanie, rozvozy, doplňovanie tovaru, práce na recepcii, v hoteli) a podobne.

Ak by ste si radi našli prácu v odbore, v ktorom pracujete v tuzemsku, počítajte s tým, že to môže chvíľu trvať. Hoci to nie je zďaleka vylúčené, záleží vždy na vašej úrovni angličtiny a tiež času, kedy môžete pracovať. Študenti jazykových škôl majú spravidla voľno popoludní alebo večer a cez víkendy. Pri štúdiu odborného kurzu potom máte viac času na prácu.

Čo sa týka možnosti nájdenia odbornejšej práce, dobre sú na tom zamestnanci v odbore IT, ktorého pravidlá sú postavené na medzinárodnej báze. Môže ísť o prácu ako s informačnými technológiami, tak napríklad telekomunikačné alebo grafické práce. Vždy platí, že skúsenosti, hoci nadobudnuté v zahraničí, pri hľadaní odbornej práce pomôžu. Hoci sa na základe medzinárodných dohôd vzájomne uznáva vzdelanie dosiahnuté v SR alebo ČR, niektoré odbory vyžadujú, aby ste si príslušnú kvalifikáciu v Austrálii doplnili. Ide väčšinou o odborné povolania ako zdravotná sestra, lekár, právnik a podobne.

Min. hrubá mzda v Austrálii je skoro 19 AUD za hodinu, čo je viac než trojnásobok toho, čo si môžete na brigáde zarobiť v tuzemsku. Cez víkendy a štátne sviatky je potom zárobok dokonca vyšší (1,5 – 2,5 krát). Výplaty sa vyplácajú spravidla každý týždeň (alebo 1x za 2 týždne). Zárobok sa líši podľa lokality, doby, v ktorej sa o prácu uchádzate, aj pozície, ktorú vykonávate. Priemerne počítajte 17 až 30 AUD za hodinu hrubého. Všeobecne viac za prácu dostanete napríklad v Sydney, Brisbane a Perthe, kde sa zárobok pohybuje okolo 20 AUD na hodinu. Okrem statusu “zamestnanca” môžete v Austrálii tiež začať podnikať. Založíte si ABN (“Australian Business Number”) a môžete poskytovať svoje služby klientom v Austrálii.

Z každej odpracovanej hodiny sa odvádza príslušná daň, prípadne tiež dôchodkové poistenie (tzv. “Superannuation”). Oboje si možno, za splnenie podmienok, nechať vrátiť späť (fakticky sa jedná o vyrovnanie medzi tým, čo za vás zamestnávateľ odvádzal a čo máte podľa zákona platiť). V prípade, že chcete platiť výrazne nižšie dane, odporúčame zvoliť školu, aby ste získali študentské víza min. na 6 mesiacov (presne 183 dní). Okrem toho, že budete pre zamestnávateľov lukratívnejší zamestnanec, ktorý mu po zaučení neprchne späť domov, máte nárok na vrátenie odvedených daní z odpracovaných hodín. Ak nepresiahne sumu za príjem vo výške 18.200 AUD za rok, po skončení finančného roku môžete požiadať o vrátenie odvedených daní v plnej výške. Ak máte víza na dobu kratšiu ako je 6 mesiacov, zdaní sa vám každá odpracovaná hodina hodnotou 32,5%. Faktom je, že v prípade predĺženia víza kratšieho ako 6 mesiacov nad túto hranicu, sa tiež dostanete v príslušnom daňovom roku do nižšej sadzby.

Ak idete do Austrálie na tzv. Dependant viza, pracovať môžete nielen vy, ale aj váš partner. S tým rozdielom, že u neho platí pracovné obmedzenie po celý čas platnosti víza a nerozlišuje sa teda doba štúdia a prázdnin.

Barista dělá kávu

Rekapitulácia

  1. Austrália umožňuje študentom pri štúdiu pracovať tzv. “PART-TIME”, teda 40 hodín/14 dní
  2. V priebehu prázdnin môžete pracovať neobmedzene
  3. Nastúpiť do práce je možné oficiálne až prvý školský deň. V Austrálii zarobíte minimálne 17 AUD/hodinu (čo je limit stanovený zákonom)
  4. Pracovať sa dá aj ako živnostník na tzv. ABN (Australian Business Number)
  5. U študentského víza s dĺžkou nad 6 mesiacov platíte nižšie dane.
  6. Ak za vás zamestnávateľ odvádza tzv. “Superannaution” (dôchodkové poistenie), môžete si po opustením Austrálie požiadať o jeho vrátenie.
  7. Na tzv. “Dependant víza” získa pracovné povolenie aj váš partner

Akú prácu hľadať

Ak chcete nájsť v Austrálii prácu, musíte si uvedomiť vaše reálne možnosti. Nezáleží len na vašich schopnostiach a znalosti angličtiny, ale tiež na čase kedy môžete pracovať. Zatiaľ čo práca v kaviarni, pri rozvoze pečiva alebo napríklad na stavbe býva väčšinou cez deň (hodí sa pre študentov s večernou formou štúdia), v baroch a kluboch aj niektorých reštauračných zariadeniach je dopyt po zamestnancoch predovšetkým na večernú dobu, kedy sa reštaurácie plnia hosťami. Tieto práce sú potom vhodnejšie pre väčšinu študentov, ktorí majú dennú formu štúdia.

Člověk hledá práci u pc

Skôr nevýhodou a mohli by ste byť odmietnutí práve z dôvodu príliš vysokej kvalifikácie. Zamestnávatelia sa snažia nájsť osoby, ktoré potom majú tendenciu na tej pozícii vydržať.

Tipy na hľadanie práce

  1. ZAMERAJTE SVOJ ŽIVOTOPIS na prácu, ktorú práve hľadáte.
  2. HĽADAJTE PRÁCU, v ktorej ste dobrí aj skúsení, a ktorá vás hlavne bude baviť.
  3. ZARIAĎTE SI POTREBNÉ CERTIFIKÁTY pre prácu, ktorú hľadáte – na väčšine miest si od vás bez príslušnej dokumentácie nevezmú ani životopis.
  4. Ak sa uchádzate o prácu v bare, budete potrebovať certifikát RSA – Responsible Service of Alcohol.
  5. PRÁCOU, V KTOREJ DOSTÁVATE sprepitné, zarobíte VIAC – zárobky z tzv. “Tips” často prevyšujú mzdu za odpracovaný čas.
  6. PRÁCOU V REŠTAURÁCII ČI PEKÁRNI máte istotu, že ušetríte za jedlo.
  7. PRACUJTE NADČAS alebo CEZ SVIATKY a VÍKENDY, získate extra peniaze.

Kde a ako prácu hľadať?

Austrália má stabilnú a silnú ekonomiku a nezamestnanosť je vo väčšine miest len 5-6% (v Sydney dokonca o percento menej). Zárobky sú v Austrálii až 3 násobne vyššie ako u nás.

Najrýchlejší spôsob ako získať prácu je komunikovať. Zostavte si perfektný životopis a vyrazte hľadať. Osobný kontakt nejde ničím nahradiť. Austrálčania sú veľmi komunikatívni a príjemní ľudia. Zastavte sa po ceste do školy v niekoľkých reštauráciách, opýtajte sa manažéra, či niekoho hľadajú a dajte mu svoj životopis. Aj pri rozhovore s cudzím človekom, ktorého stretnete v parku, môžete získať prácu. Čo keď práve jeho sused hľadá niekoho na údržbu záhrady?

Typ práce závisí tiež na mieste, kde sa nachádzate. V niektorých mestách je ponuka riadená turistickou sezónou, inde je dostupná v podstate po celý rok. Veľa študentov obsadzuje pozície v upratovacích firmách, reštauračných zariadeniach alebo napríklad cateringových spoločnostiach. Práce sú rozmanité. Záleží na vašich schopnostiach a tom, v čom ste dobrí. Podľa toho, akú prácu hľadáte tiež zostavte svoj životopis. Všeobecne možno povedať, že študenti zo strednej Európy nemajú pri hľadaní práce veľké problémy, pretože sú na rozdiel od iných národností komunikatívne, pracovití a spoľahliví.

Prácu môžete hľadať osobne (obchádzaním zamestnávateľov) alebo cez weby, noviny, inzeráty. Ak je v ponuke práce telefonický kontakt – neváhajte a ihneď volajte. O niektoré práce je taký záujem, že pár minút po vydaní ranných novín je pracovná pozícia už obsadená. Osobné stretnutie je z veľkej časti o sympatiách a schopnosti porozumieť, preto sa hodí predovšetkým pre tých jazykovo skúsenejších z vás. Pozitívny prístup a chuť do práce vám vždy pomôže. Nebojte sa predviesť čo vo vás je a čo viete.

Ak sa manažérovi zapáčite a pracovná pozícia je voľná, budete zvyčajne pozvaní na pracovnú skúšku (tzv. “Trial”). Niekoľko-hodinová až niekoľko-dňová (väčšinou neplatená) práca preverí, čo viete a ako ste schopní v danej práci obstáť. Po zaučení sa s vami potom zamestnávateľ dohodne na prípadnom dátume nástupu a čo všetko bude treba doniesť (pracovný odev, TFN, atď.). Niekedy je nutné prejsť aj niekoľkými takými skúškami. Ak vám ponúka prácu, berte ju, aj keď to na začiatok nie je práve to, čo ste hľadali. Novú a lepšiu prácu si môžete nájsť vždy … Austrálčania sú zvyknutý na častú obmenu zamestnancov a tak vám pri prípadnej výpovede nebudú robiť problémy.

Kde mám prácu hľadať

  1. V kancelárii AustraliaOnline – kolegovia v Sydney majú k dispozícii zoznam voľných pracovných pozícií a priame kontakty na zamestnávateľov
  2. Na webových stránkach s ponukami zamestnania
  3. Cez priateľov a kamarátov zo školy
  4. Na tabuliach a výveskách v škole
  5. Osobných obchádzaním v okolí bydliska
  6. Prostredníctvom personálnych agentúr zameraných na študentov
  7. V cateringových spoločnostiach
  8. V austrálskych novinách (potreba rýchlej telefonickej reakcie)
  9. Cez sociálne siete

Prehľad austrálskych certifikátov

  1. RSA (Responsibility Service of Alcohol) – certifikát umožňujúci prácu s alkoholom
  2. RCG (Responsible Gambling Training) – potrebujete pre manipuláciu s hernými automatmi
  3. RTA (Road Traffic Authority) – kurz potrebný pre prácu ako “Traffic controller” (pre certifikáciu na túto pozíciu musíte ešte pred týmto kurzom získať certifikát White Card)
  4. Blue Card – certifikát umožňujúci pracovať s deťmi

Kavárnice dělá cappuccino

 

Koľko za to?

Austrália má stanovené minimálne mzdy, ktoré každý rok rastú. Aktuálne hrubá min. hodinová mzda je vo výške 18,29 AUD. Môžete teda počítať s tým, že priemerne sa hodinová mzda pohybuje medzi 18 – 30 AUD za hodinu práce. Výplatu dostanete každý týždeň alebo raz za 14 dní. Ak pracujete v pohostinstve, môžete počítať aj s “tips” (sprepitné) Práca cez víkendy a sviatky je vo väčšine reštauráciách vo výške 1,5 až 2,5 – násobku vášho zárobku.

Výplatu posiela zamestnávateľ väčšinou na vás austrálsky účet a to raz týždenne (niekedy 1x za 2 týždne). Preto je dobré mať zriadený účet. Niekedy vám ju zamestnávateľ vypláca v hotovosti.

Čím lepšia lokalita a miesto, tým väčšinou aj lepšie platové ohodnotenie. Ak máte pracovné skúsenosti a referencie z obdobnej práce v anglicky hovoriacej krajine alebo aspoň zo Slovenska, máte veľkú výhodu!

Tipy pre zvýšenie mzdy

  1. PRACUJTE AKO ŽIVNOSTNÍK a získajte tak plat, ktorý si zaslúžite (všetko záleží na dohode s obchodným partnerom)
  2. Sprepitné (“Tips”) vám môžu až niekoľkonásobne zvýšiť zárobok – lepšie reštauračné zariadenia = vyššie sprepitné
  3. VÍKENDY A SVIATKY prinášajú výhodu 1,5 – 2,5 násobného zárobku ako v pracovné dni
  4. PRACUJTE CEZ PRÁZDNINY neobmedzene

Muž drží dózu s úsporami

Ako začať pracovať?

Oficiálne môžete začať pracovať až s nástupom na školu. Nikto vám nebude brániť hľadať prácu skôr. Zamestnávateľ po vás tiež bude chcieť tzv. daňové číslo (TFN) a austrálsky účet kam vám bude posielať mzdu. Ak pracujete v reštaurácii či za barom, je dosť možné, že budete potrebovať aj niektorý z austrálskych profesijných certifikátov. V prípade, že chcete podnikať, okrem TFN je potrebné si navyše zriadiť ABN.

Pre každú prácu je potrebné vhodné oblečenie. Ak budete pracovať ako čašník či čašníčka, počítajte s tým, že čierne nohavice a biela košeľa sa budú určite hodiť.

Nezabudnite informovať svojho zamestnávateľa o podmienkach vášho víza. Dohodnite sa s ním, keď môžete pracovať 20 hodín týždenne a kedy neobmedzene.

Než začnete pracovať musíte

  1. Získať pracovné číslo – tzv. Tax File Number (TFN – daňové číslo) – je zadarmo a vybavenie trvá pár desiatok minút
  2. Založiť si austrálsky bankový účet, kam vám bude zamestnávateľ posielať výplatu
  3. V prípade podnikania zariadiť Australian Business Number (ABN) – austrálske daňové číslo

S touto agendou vám ochotne pomôžu naši špecialisti v študentskom centre v Sydney

Najčastejšie študentské práce

Zostavenie životopisu

Rady jak napsat životopis

  1. STRUČNE ALE VÝSTIŽNE – čím stručnejšie, tým lepšie (max. dĺžka 1 A4).
  2. ZAMERANIE – zamyslite sa nad tým, akú prácu budete hľadať, pozor na “Overqualified” (prekvalifikovanosť) – ak hľadáte prácu v bare, váš vysokoškolský titul je skôr na škodu ako na úžitok, do životopisu preto titul neuvádzajte.
  3. PRAX – do životopisu uvádzajte relevantnú prax. Ak máte za sebou viac rôznorodých brigád, do životopisu uvádzajte tie, ktoré sa hodia na danú prácu, ktorú hľadáte.
  4. CERTIFIKÁTY – pre konkrétne typy práce potrebujete rôzne certifikáty Pozor, pre každý austrálsky štát platia iné typy certifikátov, a preto je potrebné si urobiť nový ak sa presťahujete.
  5. REFERENCE – ak ste pracovali odbore, v ktorom sa budete v Austrálii uchádzať o prácu, nechajte si napísať referenčný list. Ten potom priložte aj ku svojmu životopisu. Vzor dostanete u nás v kancelárii.
  6. SPRIEVODNÝ DOPIS (Cover Letter) – pokiaľ žiadate o pozíciu neosobne (formou e-mailu), zostavte si formálny sprievodný dopis. Vzor obdržíte u nás v kancelárii.
  7. PRECÍZNOSŤ – správná gramatika, väzby a forma je základ – nechajte si svoj životopis skontrolovať.

Vzorové odporúčania od predchádzajúcich zamestnávateľov

Resumé, CV, čiže životopis, slúži zamestnávateľovi na to, aby sa o vás dozvedel všetky relevantné informácie. Spravidla sa tu uvádzajú vaše osobné údaje, kontakty, predchádzajúce vzdelanie, pracovné skúsenosti, schopnosti a zručností. Jeho perfektné zostavenie je mnohokrát základom vášho úspechu, preto neponáhľajte a dajte si záležať, čo a ako do životopisu napíšete. V našom študentskom centre vám radi pomôžeme zostaviť životopis a vyzdvihnúť jeho dôležité súčasti. Životopisy si tu tiež môžete vytlačiť.

Podnikanie v Austrálii

Pracuj sám na seba

V Austrálii môžete aj na študentské víza veľmi ľahko podnikať, stačí si zariadiť tzv. Australian Business Number (ABN) a podnikáte podobne ako v SR na živnostenský list. Rovnako ako za TFN, ani za zriadenie ABN nič neplatíte. Za vykonanú prácu vystavujete faktúry (neuvádza sa počet hodín, len suma za vykonanú prácu) a na konci finančného roka (koniec júna) si potom necháte zostaviť daňové priznanie (o niečo zložitejšie ako v prípade daňového priznania v zamestnaneckom pomere). Preto si uchovávajte nielen faktúry z výnosov (z vykonanej práce), ale aj faktúry nákladové a to za položky, ktoré ste potrebovali pre váš biznis (kancelárske potreby, materiál súvisiaci s podnikaním, a pod.). Najčastejšie ABN využívajú záujemcovia o prácu v IT, architekti, ale aj remeselníci (maliari, sadrokartonári, záhradníci) a podobne.

S oprávnením na vykonávanie jednotlivých činností alebo certifikáciou si veľké starosti robiť nemusíte, pretože väčšina činností sú neviazané a nekoncesované. Výnimkou budú samozrejme špecializované profesie ako napríklad lekári a odborné remeslá (napr. elektrikár).

Jednoduché vybavenie

K žiadosti o ABN vám bude stačiť, aby ste mali zriadené daňové číslo (TFN). S tým, ako už viete, vám hneď po prílete naši konzultanti pomôžu. Na stránke austrálskeho daňového úradu (www.abr.gov.au) si potom môžete on-line podať žiadosť o registráciu v austrálskom obchodnom registri. Vybavenie teda prebieha z pohodlia vášho nového domova alebo našej kancelárie. Kolegovia zo Sydney vám dajú presný návod ako túto registráciu krok za krokom vykonať. Celá žiadosť vám nezaberie viac ako 30 minút a nič vás nestojí. Vaše podnikateľské číslo sa vám po vyplnení žiadosti ihneď objaví, nemusíte teda na nič čakať a ešte ten istý deň môžete začať zarábať. Do niekoľkých dní vám to isté číslo príde tiež poštou.

Čo by ste mali o podnikaní v Austrálii vedieť:

  1. podnikať v Austrálii môžete aj keď ste študent
  2. vybavenie prebieha online, zadarmo a radi vám s ním pomôžeme
  3. spravidla viac zarobíte, pretože nie ste platení od hodiny ale od výkonu

Čo by ste mali vedieť, než začnete podnikať v Austrálii:

  1. Zo založenia ABN vám neplynie žiadna povinnosť odvádzať prídavky na sociálne alebo zdravotné poistenie ako je tomu u nás.
  2. Na konci daňového roka ste povinní odvádzať daň z príjmu. Finančný rok aj v prípade podnikania začína 1. júla a končí 30. júna.
  3. Daňový základ (z ktorého sa počíta výška dane na zaplatenie) si môžete znížiť odčítaním nákladov, ktoré s výkonom vašej podnikateľskej činnosti súvisia.
  4. ABN vám umožní zarobiť si viac! Platení ste od výkonu, nie od počtu odpracovaných hodín.

Uvedieme jednoduchý príklad: Sused vás osloví, aby ste mu posekali trávnik. Dohodnete sa, že vám za vašu prácu zaplatí 200 AUD. Posekanie trávnika vám bude trvať 3 hodiny, to sa však na daňovom doklade, ktorý mu vystavíte, nemusí objaviť. Objaví sa tam len suma, ktorú ste si dohodli, teda 200 AUD. Na konci finančného roka priznáte zárobok. Predpokladajme, že ste do Austrálie s kosačkou na trávu neprileteli a museli ste si ju na tento účel kúpiť, takže bude oprávneným nákladom, ktorým si môžete výšku daňového základu znížiť.

Muž drží natírací štětec

Dane

Dane v Austrálii

Dane sa musia platiť všade a inak tomu nie je ani v Austrálii. Povinnosť dopadá aj na študentov. Študenti platia daň z príjmu a zamestnávateľ za vás počas finančného roka odvádza pravidelné zálohy. V daňovom priznaní sa potom tieto zálohy zúčtujú a tým vznikne preplatok (dôjde k vráteniu dane) alebo nedoplatok (daň je nutné doplatiť). Výška daní závisí od dĺžky víz a koľko ste za finančný rok zarobili. Finančný rok pre daňové účely “Financial year” začína v Austrálii vždy 1. júla a končí 30. júna nasledujúceho roka. Po skončení finančného roku môžete požiadať až do 31. 10. toho istého roku o vrátenie svojho prípadného daňového preplatku za predchádzajúci finančný rok.

V prípade, že vám na daniach vznikol preplatok, a to vám s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne, môžete o jeho vrátenie požiadať. Daňový úrad vám ho cca do 2 týždňov pošle na vami uvedený účet. Či vám daňový preplatok vznikne alebo nie, záleží od viacerých faktorov. Najmä potom na tom, akú časť z roku ste odpracovali (či celý rok alebo len niekoľko mesiacov), koľko ste zarobili a tiež na počte zamestnávateľov (nezdaniteľnú čiastku vám mohol odpočítať jeden zamestnávateľ alebo všetci). Väčšine študentov sa časť daní vracia a peniaze potom využijú na cestovanie alebo zaplatenie si ďalšieho štúdia.

Žena drží v rukou porcelánové prasátko

Koľko na daniach zaplatíte?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť jednoduchú rovnicu: dlhšie víza = nižšie dane. Ak teda ešte zvažujete na ako dlho sa vybrať do Austrálie, možno práve tieto informácie vám v tejto otázke urobia jasno. Ak budú vaše víza dlhšie ako 6 mesiacov, presnejšie je to 183 dní, budete z hľadiska daňového systému považovaní za austrálskych rezidentov pre daňové účely (Australian resident for tax purposes) a výška dane bude 2x nižšia než keby ste odišli s vízom na kratšiu dobu. Ak navyše váš celkový príjem nepresiahol 18 200 AUD, odvedené dane vám budú v plnej výške vrátené. Koľko presne na dani zaplatíte v závislosti na dĺžke víz a výške príjmu prehľadne ilustruje tabuľka nižšie.

Ako vysoké dane sa platia v Austrálii

Ako žiadať o vrátenie daní?

Do podania daňového priznania sa môžete pustiť sami alebo vám ochotne poskytneme spoľahlivé kontakty na slovensky/česky hovoriacich účtovníkov, ktorí vám s daňovým priznaním pomôžu. V každom prípade počítajte s tým, že budete potrebovať tzv. “Group Certificate” od všetkých zamestnávateľov za posledný rok, vaše daňové číslo, kópiu pasu, osobné a bankové údaje a prípadne i nákladové faktúry (ak ste si platili špeciálnu uniformu do zamestnania a pod. ). Group Certificate, čiže Payment Summary, súhrnný dokument o vašich výplatách, je vám povinný vystaviť váš zamestnávateľ. O vrátenie daní môžete žiadať aj mimo územia Austrálie alebo aj pred ukončením finančného roka, ak opúšťate Austráliu trvalo. Samozrejme je potrebné si všetky vyššie spomenuté dokumenty zabezpečiť.

Čo by ste mali vedieť o daniach v Austrálii?

  1. koľko na daniach zaplatíte závisí na dĺžke víz a výške príjmu
  2. finančný rok v Austrálii začína 1. júla a končí 30. júna
  3. na podanie daňového priznania máte 4 mesiace (do 31. októbra)
  4. 9 z 10 študentov časť z daní vracajú

 

Superannuation

Co je Superannuation?

Superannuation je druh dôchodkového poistenia v Austrálii. Váš zamestnávateľ je povinný ho odvádzať na váš špeciálny penzijný účet, ak ste za kalendárny mesiac zarobili 450 AUD alebo viac. Od 1. júla 2014 je to vo výške minimálne 9,5%, bez ohľadu na to či pracujete na polovičný alebo iný úväzok. Neľakajte sa, nezníži to váš zárobok, naopak, platí to zamestnávateľ extra, a tak sú to pre vás ďalšie peniaze navyše. V prípade, že napr. zarobíte 6.000 AUD za 3 mesiace, na Váš penzijný účet pribudne 570 AUD. Väčšina zamestnávateľov vypláca penzijné poistenie na váš penzijný účet každé tri mesiace.

Kde a ako si penzijný účet otvoriť?

Superannuation účet si môžete otvoriť sami alebo vám ho pomôže založiť váš zamestnávateľ. Jednoducho vám dá vyplniť formulár na registráciu a viac sa nemusíte o nič starať. Všetky ďalšie informácie vám potom prídu poštou na adresu, ktorú ste vo formulári uviedli. Je niekoľko spoločností spravujúcich dôchodkové sporenie, medzi ktorými si môžete zvoliť, ako napríklad AustraliaSuper, HostPlus, CareSuper, FirstSuper a ďalšie. Každá spoločnosť sa riadi vlastnými nástrojmi a stratégiami investovania. Každý zamestnávateľ za vás tiež môže otvoriť účet u iného poskytovateľa.

Ako získať peniaze zo Superannuation?

O vrátenie nasporených prostriedkov môžete požiadať až po trvalom opustení Austrálie a v prípade, že už vaše vízum nie je platné. Ak sú aj po vašom návrate domov vaše víza stále v platnosti, je potrebné najskôr zabezpečiť ich zrušenie. S prípravou všetkých potrebných podkladov začnite už v Austrálii, aby vám neskôr nič nechýbalo a nepripravili sa o možnosť nárokovať si na vrátenie. Očakávajte, že vaše úspory budú zdanené vo výške 15% a vyplatené v podobe šeku.

Na čo si dať dobrý pozor?

Ak neposkytnete vášmu penzijnému fondu vaše daňové číslo (TFN), usporené prostriedky vám budú zdanené 46,5% namiesto 15%. Kontrolujte si pravidelne či vám váš zamestnávateľ peniaze na váš Superannuation účet skutočne odvádza. Urobiť tak môžete jednoducho online po prihlásení sa do vášho účtu. Prístupy dostane po jeho otvorení.

Fotografie australských dolarů

10 tipov k práci v Austrálii

  • Nezabudnite si ešte pred odletom do Austrálie zabezpečiť referencie od vašich predchádzajúcich zamestnávateľov. Šťastie praje pripraveným!

  • Pri hľadaní práce v reštaurácii chodievajte radšej podvečer, aby ste stretli managera, nie je vylúčené, že Vás zapojí hneď. Vždy sa snažte vyhľadať managera alebo vedúceho, obyčajný pracovník si s najväčšou pravdepodobnosťou založí váš životopis do šanónu ("nechcená konkurencia").

  • Dodržujte primeraný "Dress code". Aj keď je Austrália oveľa otvorenejšia krajina než krajiny európske a rešpektuje váš štýl a vkus, predsa len, nechajte to potrhané plážové triko doma. Pre prácu v reštaurácii je vhodné mať bielu košeľu, čierne nohavice a uzavreté topánky.

  • Nezabudnite, že v období kedy máte v škole prázdniny pre vás neplatia žiadne pracovné obmedzenia a môžete odpracovať koľko hodín len chcete. Skvelá príležitosť zarobiť si na cestovanie alebo ďalšie štúdium!

  • Nepodceňte svoj životopis. Ak neviete ako má austrálsky životopis vyzerať, poraďte sa v našej kancelárii. To, že ste vyštudovali ekonomickú univerzitu vám pri uchádzaní sa o pozíciu dokladača tovaru asi veľmi nepomôže :)

  • Nerobte si vrásky z lámavej angličtiny. Očný kontakt a úsmev sú oveľa dôležitejšie!

  • Pri hľadaní práce zapojte všetky dostupné zdroje - inzeráty na webe, osobné pochôdzky, všímajte si nami zasielané pracovné ponuky.

  • PÝTAJTE SA spolužiakov, spolubývajúcich či nevedia o nejakej práci. Austrália každý deň zažíva obrovský príliv a zároveň odliv medzinárodných študentov. Tých, ktorí odchádzajú, musí pochopiteľne niekto nahradiť. Napríklad práve vy!

  • Nenechajte sa odradiť. Keď budete stáť pred 5* hotelom a váhať či vstúpiť a opýtať sa na voľnú pozíciu - nahoďte ten najširší úsmev aký len dokážete a smelo do toho! Austrália je krajina veľkých možností!

  • S hľadaním práce neotáľajte a začnite radšej čo najskôr po prílete. Slnečných dní na pláži sa vám bude lepšie užívať so zarobenými dolármi vo vrecku.

Co je u nás nového?

Prekážky sú iba v našej hlave

Skôr ako človek odíde do Austrálie, zvažuje pre a proti. Premýšľa, či sa do toho vôbec pustiť. Otázky typu: Čo… Více

Anička nás zdraví zo Sydney: “MANLY BEACH je nádherná lokalita, ktorá sa mi zapísala do srdca.”

“Áno, je to tak, som opäť v Prahe. Našťastie let s Qatar Airways prebehol bez problémov. Rozhodovala som sa pomerne… Více

Podmienky, s ktorými môžem začať vízový proces už dnes!

Ešte nikdy sme v rámci EXPO AUSTRALIA neprišli s toľkými bonusmi v rámci našej asistencie… Posúďte sami 1. NÍZKE CENY… Více

Covid Q & A

Milí naši cestovatelia, pripravili sme si pre vás odpovede na aktuálne otázky – Q&A, ohľadom situácie spojenej s pandémiou koronavírusu… Více

Kontakty

Dohodni si konzultáciu

Romana Procházková

+420733123999 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Praze lze kontaktovat i přes:



Viac kontaktov

Adresa:

Opletalova 23, 4. patro,
110 00 Praha 1

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 733 123 999


+420 211 221 501 info@australiaonline.cz

AustraliaOnline v Brne možno kontaktovať aj cez:



Viac kontaktov

Adresa:

Rašínova 103/2
602 00 Brno

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 211 221 501

Kamil Glinský

+421 918 570 900 kamil@australiaonline.sk

AustraliaOnline v Bratislave možno kontaktovať aj cez:

Australiaonline Bratislava
Viac kontaktov

Adresa:

Gunduličova 4
811 05 Bratislava

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie

Otváracia doba:

PONDELOK09.00 až 17.00
UTOROK09.00 až 17.00
STREDA09.00 až 17.00
ŠTVRTOK09.00 až 17.00
PIATOK09.00 až 17.00

Nezaujala ťa Austrália?