Čo by ste mali o Dubaji vedieť?

Dubaj (anglicky Dubai) je mesto patriace do federácie Arabských Emirátov a nachádza sa na pobreží Perzského zálivu. V hlavnom meste Dubaji, ktoré je centrom ekonomickým, sociálnym, kultúrnym i politickým žije 99% obyvateľov Emirátov. Oficiálnym náboženstvom je islam, preto je vhodné rešpektovať určité zvyklosti miestnych obyvateľov. Každý kto toto mesto navštívi rýchlo pochopí prečo si vyslúžilo prívlastky ako luxusné alebo prepychové. Okrem najvyššieho obchodného centra sa pýši najdlhším vlakovým systémom na svete aj najvyššie položeným výťahom (ten bol naviac vyrobený v Českej republike).

Ubytovanie

Využite výhody programu spoločnosti Emirates – Dubaj Stopover (DSO). V rámci programu máte možnosť výberu ubytovania zo širokej ponuky viac ako 60 hotelov v rôznych cenových kategóriách od jednoduchých až po úplne luxusné. V rámci balíčka bude zabezpečený transfer do hotela a späť alebo získate balík s informáciami o Dubaji. Viac informácií o programe DSO

Čo navštíviť počas stopoveru?

Miest a aktivít, ktorých by ste si nemali nechať ujsť je v Dubaji nespočet. Medzi najvyhľadávanejšie patrí napríklad najvyššia budova sveta Burj Khalifa vysoká 829,8 m, ktorá bola dokončená v roku 2009. Z nej vás čaká veľkolepý výhľad na celé mesto. V budove sa nachádza aj najznámejší obchodný dom Dubai Mall. Zalyžujte si a nakupujte v obchodnom centre Mall of the Emirates. Veľmi známe sú tiež umelo vytvorené polostrovy v rôznych tvaroch. Pal Jumeriah má podobu palmy. Na vybudovanie, ktoré trvalo niekoľko rokov, bolo potrebných 7 miliónov ton kamenia a 94 kubických metrov piesku. Najluxusnejší hotel sveta – Burj Al Arab sa pýši 7 hviezdičkami a je jednou z možností ubytovania (pre tých náročnejších z vás), ale tiež atrakciou, ktorú neminie žiadny turista. Zábavný lunapark Dubailand vám zaistí slušnú dávku adrenalínu! Za pozornosť stojí tiež Creed Dubai – dubajský záliv, ktorý je srdcom mesta. Symbolom zálivu sú väčšie drevené lode. Plavba takou loďou sa pre vás stane nevšedným zážitkom.

Mena

Oficiálnou menou je arabský dirham (AED). 1 AED sa delí na 100 filov. V prepočte je 1 dirham približne 0,24 EUR. Mnoho obchodov, hotelov a reštaurácií akceptuje platbu americkými dolármi či eurami. Peniaze si môžete vymeniť po prílete na letisku v Dubaji, v zmenárňach, v meste alebo vybrať z vašej karty v niektorom z bankomatov, ktorých je všade dostatok. V novších častiach mesta sa však dá bez problémov platiť platobnými kartami.

Víza

Občania Slovenskej republiky získajú víza na mieste. Po prílete sú vám bezplatne udelené do pasu “visa on arrival”, ktoré vás oprávňujú k turistickému pobytu na 30 dní.

Podnebie

Dubaj sa vyznačuje suchou, tropickou klímou. Mesiace august – máj sú ideálne pre jeho návštevu,. Ak vám nevadia teploty 42°C a viac v ostatných mesiacoch, potom môžeme povedať, že zastávku v Dubaji je vhodné absolvovať celoročne.

Čo by ste mali o Seoule vedieť?

Seoul je hlavným a počtom obyvateľov okolo 13 miliónov tiež najväčším mestom Južnej Kórei. Leží v severozápadnej časti krajiny na rieke Hangang. Je druhým najľudnatejším mestom na svete (hneď po Tokiu). Mesto Seoul sa zaraďuje medzi mestá s najnižšou kriminalitou, preto sa počas svojej zastávky budete cítiť bezpečne.

Ubytovanie

Ceny ubytovania sú v Soule pomerne priaznivé. Hotel sa snažte zvoliť tak, aby bol v dobrej dochádzkovej vzdialenosti od metra. Čím bližšie k centru, tým lepšie. Nestrávite potom dobu v Soule cestovaním. Mesto ponúka ubytovanie rôznych typov. Ak je váš rozpočet limitovaný alebo máte radi dávku luxusu, každý si vyberie. Cenovo sa hotely pohybujú už od $ 30.

Čo navštíviť počas stopoveru?

Veľkým lákadlom pre zahraničných turistov sú veľkolepé paláce, ktorých je v meste hneď niekoľko. Najznámejšie sú Kyongnokkung, ktorý slúžil ako kráľovské sídlo 200 rokov, paláce Toksugung, Chandeokgung alebo Changgysonggung. Vynechať by ste nemali Národné kórejske múzeum alebo Kórejské budhistické múzeum. Pohodu a relax môžete nasávať v krásnych parkoch T’Apkol alebo Namsan, súčasťou ktorého je botanická záhrada a vyhliadková soulská veža Seoul Tower. Spolu s kopcom, na ktorom stojí, vás vyvedie do výšky 483 m. Ak vás prepadne nákupná mánia, zamierte na tradičné trhovisko Namdaemun alebo do obrovského nákupného centra Lotte Word. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza ďalšia z miestnych atrakcií – Jongny Tower. Nechajte sa vyviesť zadarmo na samotný vrchol tejto architektonicky zaujímavej budovy a vychutnávajte si scenérie mesta z vtáčej perspektívy. Využiť tiež môžete pestrú ponuku výletov, ktoré letisko Incheon organizuje pre cestujúcich zadarmo. To je tiež jeden z dôvodov prečo bolo už po niekoľkýkrát vyhlásené najlepším prestupovým letiskom na svete.

Mena

Oficiálnou menou je juhokórejský won (KRW, ten sa delí na 100 čonov). 100 KRW je v prepočte približne 0,08 EUR. Peniaze si vymeňte po prílete na letisku alebo vyberte z bankomatu. Keďže sa jedná o veľkomesto, nájsť zmenáreň alebo bankomat v centre tiež nebude žiadny problém. V centre mesta je tiež možné platiť medzinárodnými platobnými kartami.

Víza

Víza pre vstup do Južnej Kórei nepotrebujete, aj s touto krajinou má SR dohodnutý bezvízový styk, ak ide o pobyt v dĺžke do 90 dní. Váš cestovný doklad by však mal mať platnosť minimálne ďalších 6 mesiacov pri vstupe na toto územie.

Podnebie

V Soule sa môžete tešiť na nám známe mierne podnebie, charakteristické výraznými rozdielmi medzi zimnými a letnými teplotami a 4 ročnými obdobiami. Priemerná teplota v lete je okolo 25 stupňov v zime klesá aj pod nulu.

Čo by ste mali o Singapure vedieť?

Singapore je extrémne bohatý mestský štát nachádzajúci sa v juhovýchodnej Ázii na rovnomennom ostrove. Názov mesta znamená “Levie mesto”. Je známe svojou čistotou, prísnymi zákonmi a veľkými kontrastmi. Od malajského polostrova je oddelený Johorským prielivom. Mesto je plné veľkých oceľových mrakodrapov a moderných obchodných centier, reštaurácií ale aj starých mestských častí plných kultúry, čínskych, indických i arabských štvrtí, kde ako by sa zastavil čas a kde platia stále staré tradície.

Ubytovanie

Možnosťí ubytovania je v tomto meste veľa. Od ubytovní (guesthouse), kde budete platiť cca $ 10 za noc, cez lacnejšie čínske hotely, kde zaplatíte asi $ 30. Hotely vyššej kategórie sa pohybujú okolo $ 300. Vo všeobecnosti platí – čím vyššia kvalita, tým vyššia aj cena.

Čo navštíviť počas stopoveru?

V koloniálnej štvrti, ktorá sa nachádza v strede územia je dobré navštíviť preslávený hotel Raffles, budovu parlamentu, divadlo alebo najvyšší súd, ktorý je v neoklasickom štýle. Neďaleko sa potom nachádza nespočetné množstvo múzeí (Singapurské umelecké, národné alebo múzeum ázijskej civilizácie). V čínskej štvrti sa nachádza množstvo čínskych chrámov. Najznámejší je Leon San See alebo Thein Hock Keng z roku 1839. Nájdeme tu však aj najstarší hinduistický chrám na ostrove – svätyňu Sri Mariamman, ktorý bol založený spolu s mestom na začiatku 19. století. Okolo Serangoon Road je sústredená malá India. Okrem veľkého množstva obchodov tu nájdete chrámy aj indické reštaurácie. Najznámejším chrámom v tejto časti je Sri Veeramakaliamman. Na Tank Road stojí chrám Thandayuthapani, kde sa každoročne oslavujú hinduistické slávnosti Thaipusam. V arabskej štvrti plnej stredovýchodných bazárov nájdete obchodíky so šperkami a hodvábom – predovšetkým v blízkosti sultánovho mešity. Pre odvážnejších z vás je blízko Arab Street, tzv. trh zlodejov. Otvorené je len dopoludnia a predmety, ktoré sa predávajú sú z časti kradnuté (ide napr. o imitácie značkového tovaru). Pri nakupovaní však dajte pozor na vreckových zlodejov! Za zábavou jedine do Pentos zábavného parku. Dostanete sa tam autobusom, loďou alebo vyhliadkovou lanovkou a okrem laserovej a vodnej show tu nájdete napríklad najväčší ázijský podmorský svet alebo sa môžete okúpať na miestnych plážach. Tým z vás, ktorí milujú prírodu a rastliny potom nesmie uniknúť botanická záhrada s veľkou zbierkou orchideí. Na Juan Ching Road sa nachádza Jurongský park – kombinácia japonských a čínskych záhrad. Vo vzdialenosti 10 km od mesta na Pasir Pajang Road sa nachádzajú Záhrady tigrieho balzamu, ktoré sú vhodné pre deti. Nachádza sa tu zoologická záhrada a nočné safari. Prírodná rezervácia severne od mesta nesúca názov Bukit Toman Nature Reserve je najväčšie územie s dažďovým pralesom v Singapore.

Mena

V Singapore sa platí singapurským dolárom (SGD), ktorý má sto centov. Oficiálny názov je dolár, inak nazývaný aj ringgit. V prepočte je 1 dolár rovný 0,67 EUR. V meste je množstvo bankomatov, z ktorých môžete vyberať pomocou kariet American Express, Visa a MasterCard. Tými možno tiež platiť v lepších hoteloch, reštauráciách a obchodoch. Dajte si však pozor na nelegálne príplatky účtované v niektorých podnikoch.

Víza

Pre občanov SR platí bezvízový styk pre pobyt s dĺžkou do 30 dní. Potrebujete však platný pas na dobu minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Podnebie

Tropické podnebie s vysokou vlhkosťou, ktorá mnohokrát dosahuje až 100% má v tejto oblasti v podstate 2 ročné obdobie. Letné a monzúnové. Za leto sa považujú dva najteplejšie mesiace v roku – máj a jún. V tejto dobe je obloha jasná, počasie slnečné a sprevádzané príjemným vetrom a vyššími dennými teplotami. Monzúnové obdobie prichádza spravidla dvakrát ročne. Priemerná teplota sa tu pohybuje medzi 22-34°C.

Co je u nás nového?

Prekážky sú iba v našej hlave

Skôr ako človek odíde do Austrálie, zvažuje pre a proti. Premýšľa, či sa do toho vôbec pustiť. Otázky typu: Čo… Více

Anička nás zdraví zo Sydney: “MANLY BEACH je nádherná lokalita, ktorá sa mi zapísala do srdca.”

“Áno, je to tak, som opäť v Prahe. Našťastie let s Qatar Airways prebehol bez problémov. Rozhodovala som sa pomerne… Více

Podmienky, s ktorými môžem začať vízový proces už dnes!

Ešte nikdy sme v rámci EXPO AUSTRALIA neprišli s toľkými bonusmi v rámci našej asistencie… Posúďte sami 1. NÍZKE CENY… Více

Covid Q & A

Milí naši cestovatelia, pripravili sme si pre vás odpovede na aktuálne otázky – Q&A, ohľadom situácie spojenej s pandémiou koronavírusu… Více

Kontakty

Dohodni si konzultáciu

Romana Procházková

+420733123999 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Praze lze kontaktovat i přes:Viac kontaktov

Adresa:

Opletalova 23, 4. patro,
110 00 Praha 1

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 733 123 999


+420 211 221 501 info@australiaonline.cz

AustraliaOnline v Brne možno kontaktovať aj cez:Viac kontaktov

Adresa:

Rašínova 103/2
602 00 Brno

Otváracia doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 211 221 501

Kamil Glinský

+421 918 570 900 kamil@australiaonline.sk

AustraliaOnline v Bratislave možno kontaktovať aj cez:

Australiaonline Bratislava
Viac kontaktov

Adresa:

Gunduličova 4
811 05 Bratislava

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie

Otváracia doba:

PONDELOK09.00 až 17.00
UTOROK09.00 až 17.00
STREDA09.00 až 17.00
ŠTVRTOK09.00 až 17.00
PIATOK09.00 až 17.00