• Bratislava 0918 570 900
 • Praha 733 123 999
 • Brno 734 449 949
 • Sydney 0422 611 611
Život v Austrálii

Pohodový austrálsky štýl "take it easy" je ideálny pre študentský život.

Zobraziť akčné ponuky

Cestovné víza
(e-visitor)

 • podané do 10 min
 • vybavené do druhého dňa
Vybaviť turistické víza online

Cestovné
poistenie

 • podané do 5 min
 • zriadené ihneď po
  zaplatení
Dojednať cestovné poistenie

Prečo sa vydať do Austrálie?

 • Exotická
  krajina

  Austrália je symbolom exotiky, ktorá láka nielen cestovateľov, ale aj študentov. Nájdete tu nekonečné pláže, bush, púšť, ale aj veľké metropoly. Kde inde si cez obednú pauzu zasurfujete, urobíte barbecue s priateľmi alebo pohladíte klokana?

 • Pohodový
  štýl života

  Austrálčania tomu hovoria "Take it easy", preložené brať život s nadhľadom. Pohodu cítite všade okolo vás, nikto nechváta, ľudia sa na vás usmievajú, na ulici sa s vami dajú do reči. Až v Austrálii zistíte ako veľmi sa život líši od Európy.

 • Získejte priateľov
  z celého světa

  Austrália je veľmi multikultúrna krajina vďaka svojej otvorenej imigračnej politike. Harmonicky tu žijú Austrálčania, Aziati, Arabi, ľudia z Latinskej Ameriky aj Európy. Často tu vznikajú priateľstvá na celý život.

 • Veľa pracovných
  príležitostí

  Austrália ponúka pre medzinárodných študentov veľa pracovných príležitostí. Niektoré odvetvia, napr. pohostinstvoalebo hotelierstvo sa bez nich vôbec nezaobídu. Nezamestnanosť sa vo veľkých mestách pohybuje pod hranicou 4%.

Ako žijú študenti v Austrálii Zisti, že to
zvládneš

Bývanie v Austrálii

Austrália ponúka veľa možností bývania. Je obvyklé, že ubytovanie v priebehu svojho pobytu niekoľkokrát zmeníte. AustraliaOnline vám vo svojich apartmánoch zabezpečí ubytovanie na prvé 4 týždne. Medzinárodní študenti v Austrálii následne volia k dlhodobejšiemu bývaniu z 90% spolubývanie s ďalšími študentmi, teda „Share accommodation". Prenájom samostatného bytu je o niečo finančne náročnejší (predovšetkým z dôvodu vyžadovanej kaucie), preto ju volia spravidla tí, ktorí plánujú dlhší pobyt. Stáva sa, že študent, ktorý odchádza z Austrálie na prechodnú dobu prenajme svoju izbu niekomu ďalšiemu. Počítajte s tým, že ubytovanie zhltne väčšiu časť vášho rozpočtu, a tak je dobré všetko dobre a včas naplánovať, ale s tým vám radi pomôžeme.

#

Jídlo a pití

Nemusíte sa obávať, pretože ceny jedla a pitia sa nijako výrazne nelíšia od cien u nás. Samozrejme návšteva reštaurácie vás vyjde drahšie, na druhú stranu, študenti si radšej uvaria alebo zájdu do fast food, kde sú ceny porovnateľné. Okrem väčších supermarketov, kde je veľká ponuka potravín, odporúčame návštevu trhov, kde nakúpite čerstvé potraviny za bezkonkurenčnú cenu. Keď potom vychytáte akcie, získate celú krabicu ovocia alebo zeleniny za 3 AUD alebo dostanete k niekoľkým kusom ďalšie zadarmo. Od študentského centra v Sydney a od vašich kamarátov dostanete veľa takýchto tipov a možno budete nakoniec žiť lacnejšie ako v Európe.

Keď navštevujete pravidelne organizované trhy, môžete ochutnať miestne špeciality a za výhodný peniaz nakúpiť aj pekárenské či mliečne výrobky alebo ochutnať delikatesy z rôznych kútov sveta. Pretože je Austrália multikultúrnym kontinentom, okrem špecializovaných obchodov pre tých, ktorí nie sú pôvodnými obyvateľmi, tú nájdete aj veľké množstvo rýchlych občerstvení a reštaurácií, ktoré by ste v Európe ťažko hľadali. Na jednom mieste si tak môžete vybrať, či si dáte niečo z čínskej, japonskej, malajzijskej, thajskej, talianskej alebo kórejskej kuchyne. Obľúbené sú tiež stánky so sushi rolkami, ktoré si necháte zabaliť a dáte si ich ako desiatu alebo miesto obedu. Všetko je čerstvé a rolka vás vyjde asi na 3 AUD.

Cena jedla a pitia

Alkohol sa v Austrálii predáva výhradne v špeciálnych obchodoch nesúcich názov "liquer Shop" alebo "liquer Store". Obchody s predĺženou otváracou dobou nájdete v rámci väčších obchodných centier alebo v exponovaných turistických oblastiach. Ak prichádzate zo Slovenska, nečakajte, že nájdete v Austrálii dobré pivo, rozhodne nie za cenu, na ktorú ste v SR zvyknutí. Keď si chcete pochutiť, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a zakúpiť české alebo nemecké pivo. Áno, cena alkoholu je vyššia ako u nás. Výnimkou je snáď len víno, ktoré je kvalitou na vysokej úrovni, jednoducho slniečko vie svoje.

Cigarety sú v Austrálii drahšie ako nás. Čo sa nakoniec ukáže ako veľká výhoda, pretože mnoho študentov tak prestalo fajčiť. ;)

Jídlo a pití v australii

Doprava

Doprava je dôležitou súčasťou života každého študenta. V porovnaní s tým čo poznáte u nás, je doprava drahšia, ale často o niečo lepšie organizovaná a hlavne na vyššej úrovni. Vo veľkých mestách sa jednoducho nedá lacno zaparkovať, takže väčšina miestnych i študentov volí dostupnejšiu verejnú dopravu. V niektorých mestách je v centre doprava zadarmo (jedná sa o historickú električku v Melbourne alebo napríklad autobus v centre Perth a Adelaide).

Trendom posledných rokov je obstaranie bicykla alebo skútra, prípadne nájdenie ubytovanie v dostupnej vzdialenosti od školy a práce, teda vyhnutie sa plateniu drahším lístkom na mestskú dopravu. Čo mesto, to iný spôsob dopravy. Jedným z najspoľahlivejších spôsobov dopravy po meste sú vlaky/metrá. V Austrálii sa však stretnete aj s autobusmi, električkami, Light raily alebo trajektami (tzv. "Ferries"). Podľa polohy sú tak v rôznych miestach Austrálie dostupné odlišné dopravné prostriedky.

Lístky si zakúpite pred cestou u vodiča, prípadne na pokladni alebo v novinových stánkoch a obchodoch (podľa lokality). Vo väčších mestách a pri pravidelnom cestovaní sa oplatí si kúpiť mesačné (prípadne štvrťročné) cestovné a predovšetkým si zakúpiť dobíjaciu kartu, z ktorej sa vám

odpočítavajú nabité peniaze pri každej jazde hromadnou dopravou. Tieto karty zahŕňajú okrem nižšej ceny a výhody, že si nemusíte kupovať lístok pri každej jazde, často bonusový systém, kedy napríklad pri dosiahnutí určitého utrateného kreditu alebo pri istom počte jázd jazdíte zadarmo. Karty ponúkajú v každom štáte iné a líšia sa pre dospelých a pre študentov. Overte si, či máte nárok na študentskú kartu (tzv. "Concession card"). Tieto dobíjacie karty zaobstaráte okrem vlakových a autobusových staníc tiež v Newsagent novinových stánkoch.

Nákupy - ošacení a elektronika

Komerčný tovar typu oblečenia, elektroniky, vybavenia domácnosti a podobne je rovnako drahé ako u nás. Niektorého tovaru nájdete v Austrálii viac, napríklad aj preto, že sú viac napojení na ázijské trhy. Každopádne sa oplatí nakupovať v zľavách, akciách, kedy je možné ušetriť až 80%. Určitý tovar ako napríklad pečivo, jedlo a podobne je pred koncom zatváracej doby veľmi lacný.

Pre oblečenie je potom vhodné navštíviť niektorý z outletových obchodov, ktoré sa spravidla nachádzajú v okrajových častiach väčších miest. Tu môžete zaobstarať značkový tovar za zlomok pôvodnej ceny.

Zábava

S trochou zveličenia môžeme povedať, že Austrália je vlastne taký veľký zábavný ostrov. Je to spôsobené tým, že okolo vás je veľa ľudí, ktorí sa sem prišli baviť, cestovať alebo napríklad študovať (ale aj to je predsa zábava, nie?). Keď je vonku pekne, a to je v Austrálii skoro stále, stačí navštíviť pláž, verejné ihriská, vonkajšie posilňovne alebo "zajoggingovat" na pláži. Austrália tiež veľmi rada oslavuje, takže každú chvíľu máte nejakú akciu, ktorú nemôžete vynechať. Samozrejme, Austrália ponúka ďaleko viac než to, takže študenti často navštevujú kiná (vedeli ste, že v utorok je to najlacnejšie?), ZOO, zábavné parky a keď viete ako na to, tak to nemusí byť vôbec drahé. Stačí využiť špeciálnych cien pre študentov alebo zľavnených dní. Existuje aj niekoľko zľavových portálov, kde ušetríte až 90%. Samozrejme najväčšou zábavou je cestovanie, ale o tom až inde.

Ako v Austrálii ušetriť ("Deal Portals")?
#

Ubytovanie v Austrálii

Spoločné ubytovanie študentov

Spoločné ubytovanie viacerých študentov je najobľúbenejší a teda najrozšírenejší spôsob bývania študentov v Austrálii. Noviny, školské nástenky, špecializované servery sú plné inzerátov, lákajúcich na prenájom izby v byte, kde už bývajú iní nájomcovia. Jednoducho potom platíte nájom inému spolubývajúcemu, ktorý má s majiteľom bytu/domu uzatvorenú nájomnú zmluvu. Výhodou je flexibilita a rýchlosť vybavenia.

Väčšinou sa potom 2 študenti delia o jednu izbu, spoločná je len kuchyňa, jedáleň, obývačka a prípadne terasa/záhrada. Výhodou tohto druhu bývania je, že byt je obvykle úplne vybavený a vy spoznáte nových priateľov z celého sveta, ich zvyky i tradície. Stáva sa, že sa pripojíte k niektorému zo spolužiakov zo školy a bývate spoločne. Ak je vaším cieľom vylepšiť angličtinu, odporúčame neísť bývať so Slovákmi alebo Čechmi. Na začiatku bývania sa spravidla skladá "BOND" alebo "DEPOSIT" (vratná kaucia vo výške cca 2 až 4 týždňových nájmov, teda 300 až 600 AUD).

Nájomné sa platí väčšinou týždenne a pripočítava sa k nemu poplatok za energie, vodu a internet.

Cena sa pohybuje od 150 AUD na týždeň v závislosti na veľkosti izby, počte osôb, lokalite a podobne.

Porovnaj pre a proti #

Australská rodina (Homestay)

Homestay je ubytovanie priamo v miestnej austrálskej rodine. Nájdenie Homestay má na starosti špecializovaná agentúra alebo škola. Rodiny sú starostlivo vyberané, spravidla sa nachádzajú do 30 min dopravou od školy. V cene ubytovania môže byť polpenzia, prípadne plná penzia, ale Homestay možné objednať aj bez jedla. Minimálna dĺžka pobytu sú 4 týždne. Bývať môžete sami alebo izbu zdieľať s nejakým ďalším študentom, vždy však v plne zariadených izbách. Austrálske rodiny berú svojich "zverencov" na výlety, trávia s nimi štátne sviatky a vy tak môžete nasať tú pravú austrálsku atmosféru. Pre tých z vás, ktorým ešte nie je 18 rokov, je tento typ ubytovania odporúčaný po celú dobu študijného pobytu v Austrálii a člen Homestay rodiny vykonáva funkciu "Guardian" (opatrovník). Cena sa pohybuje od 250 AUD na týždeň.

Hostely a krátkodobé ubytovne (Hostel a Backpacker)

Táto forma ubytovania je najvhodnejšia pre krátkodobé pobyty okolo jedného až dvoch týždňov. Preto sa využíva najčastejšie na začiatok ako náhrada za prvé apartmány alebo v prípade, že cestujete do iného mesta a chcete ušetriť za ubytovanie. Výhodou je značná flexibilita, možnosť zaplatiť ubytovanie po dňoch, často však vykúpená nízkou úrovňou poskytnutého ubytovania. V hosteloch, ktoré sa obvykle nachádzajú v centrách miest, ste ubytovaní v dvoch a viac lôžkových izbách, výnimkou nie sú ani 12 lôžkové izby. Spravidla sú rozdelené na izby pre mužov a ženy. Sociálne zariadenia sú väčšinou spoločné, môžete si však zaistiť izbu, ktorá má kúpeľňu aj WC vlastné, pochopiteľne za vyššiu cenu. Táto forma ubytovania je najvhodnejší pre krátkodobé pobyty okolo jedného až dvoch týždňov. Preto sa využíva najčastejšie na začiatok ako náhrada za prvý apartmány alebo v prípade, že cestujete do iného mesta a chcete ušetriť za ubytovanie. Výhodou je značná flexibilita, možnosť zaplatiť ubytovanie po dňoch, často však vykúpená nízkou úrovňou poskytnutého ubytovania. V hosteloch, ktoré sa spravidla nachádzajú v centrách miest, ste ubytovanie v dvoch a viac lôžkových izbách, výnimkou nie sú ani 12tich lôžkové izby. Spravidla sú rozdelené na izby pre mužov a ženy. Sociálne zariadenia sú väčšinou spoločná, môžete si však zaistiť izbu, ktorý má kúpeľňu aj WC vlastné, pochopiteľne za vyššiu cenu. V niektorých hosteloch máte v cene ubytovania aj malé raňajky (jedná sa o klasické cereálie s mliekom alebo napríklad toast). Ceny sa pohybujú od 30 AUD za noc.

Samostatný prenájom bytu (Renting)

Každý študent má možnosť samostatného prenájmu bytu alebo domu priamo od majiteľa objektu alebo realitnej spoločnosti. Využíva sa najčastejšie pre dlhšie pobyty, pretože min. dĺžka prenájmu býva 3-6 mesiacov a vždy je nutné zložiť tzv. "BOND" alebo "DEPOSIT" (vratná kaucia vo výške min. 4 týždňových nájmov, cca 2000 až 3000 AUD). Táto kaucia zahŕňa aj ďalšie poplatky (záloha na energie, vodu a internet). Väčšinou je tiež nutné zaplatiť nájomné dopredu. Prvotné náklady sa tak môžu pohybovať okolo niekoľko tisíc dolárov. Pokiaľ si budete chcieť prenajať byt cez realitnú kanceláriu, počítaj s tým, že si od vás môžu vyžiadať potvrdenie o príjme, alebo referencie zo zamestnania a predchádzajúceho bývania.

Ak volíte tento typ ubytovania, zvážte, či sa vám oplatí prenajať si bývanie vr. nábytku, tzv. "Fully furnished" alebo bez neho. Aj v Austrálii funguje IKEA, inzertné servery a ďalšie lacné obchody. Nemusíte tak zbytočne míňať za vybavenie domu.

Ľudia čo volia tento spôsob ubytovania potom obvykle prenajímajú ďalšie voľné izby iným študentom v rámci už spomínaného "Share accommodation", a tým si môžu výrazne znížiť náklady na vlastné ubytovanie.

Porovnaj pro a proti #

Apartmány AustraliaOnline Vhodné
ubytovanie
na začiatok

Apartmány AustraliaOnline

AustraliaOnline poskytuje v spolupráci s niekoľkými špecializovanými austrálskymi spoločnosťami ubytovanie na prvé 4 týždne. Jedná sa o plne vybavené byty, ktoré vám poskytnú kvalitné zázemie na začiatok vášho pobytu. Získate tak dostatok času, aby ste si našli dlhodobejšie ubytovanie. Výhodou je, že budete mať zabezpečené ubytovanie ešte pred odletom. My vám vopred poskytneme podrobné informácie, adresu a fotografie vlastného bývania. V cene ubytovania býva aj vyzdvihnutie na letisku (Airport pickup), je to oveľa pohodlnejšie, pretože do ubytovanie vás rovnako musí niekto uviezť a odovzdať vám kľúče. Aj v tomto prípade sa po prílete platí bond, ktorý sa po skončení ubytovania vracia. Byty sú plne vybavené, k dispozícii je kuchyňa vrátane riadu, skrine na šaty, práčky, televízie, vysokorýchlostného internetu a podobne.

Cena od 170 AUD za týždeň (vrátane dopravy z letiska a úvodnej asistencie)

Cestovanie po Austrálii

Na Austrálii každého najviac láka cestovanie, pretože chce spoznať reálnu tvár sveta "Down Under". Ak ste študenti, cestujete spravidla počas školských prázdnin alebo v priebehu 4 týždňov, ktoré získate k študentským vízam navyše. Na cestovanie môžete našetriť počas svojho študijno pracovného pobytu.

Nesmiete zabúdať, ako veľká Austrália v skutočnosti je. Vďaka tomu, že austrálskym kontinentom prechádzajú 3 podnebné pásma, ponúka Austrália tak rozmanité miesta, že na celé precestovanie by vám nestačil ani jeden rok. Cestovanie sa tak prispôsobuje vašim finančným a časovým možnostiam. Austrália ponúka mnoho zážitkov na každom rohu, takže cestovať môžete po okolí (jedno až dvojdňové výlety) alebo podniknúť 14 dňové výlety.

Nesmiete zabudnúť, že v okolí Austrálie sa nachádzajú ďalšie unikátne miesta, ktoré stojí za to navštíviť. Študenti tak často využívajú špeciálne ponuky cestovnej kancelárie AustraliaOnline TRAVEL, ktorá okrem cestovania po Austrálii ponúka zájazdy na Nový Zéland, Fiji, Bali a podobne.

Obľúbených austrálskych miest je naozaj celá rada. Niekto preferuje cestovanie na vlastnú päsť len tak s priateľmi, autobusom, vlakom, letecky alebo automobilom. Pre niečo je ale lepšie využiť organizovaných výletov.

Porovnaj Austráliu s Európou

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie je nevyhnutnou súčasťou každej cesty do zahraničia. Slúži najmä turistom alebo študentom pre prvé dni pobytu. Po dobu štúdia slúži študentom ako zdravotné poistenie tzv. OSHC. To by malo platiť odo dňa príletu do Austrálie (dajte si na to pozor). Cestu do Austrália je teda potrebné pokryť cestovným poistením.

Toto poistenie sme pripravili v spolupráci s poisťovňou Uniqa. Plnenie je optimalizované pre cesty do Austrálie, môžete ho však využiť aj pri iných zahraničných cestách (platí pre celý svet). Poistenie je možné dohodnúť najneskôr v deň, kedy vám má začať platiť. Minimálnu dobu, na ktorú možno poistenie uzatvoriť je 10 dní, max. doba nie je limitovaná.

Cestovné poistenie spravidla zahŕňa poistenie liečebných nákladov a asistenčných služieb, repatriáciu, poistenie úrazu, zodpovednosti za škodu na zdraví a veci tretej osoby aj poistenie batožiny.

10 tipů jak ušetřit v Austrálii

 • Přistěhovali jste se a chcete ušetřit? Potřebujete ručníky, povlečení nebo nějaký nábytek? Navštivte „Op Shop“. Jedná se o australskou verzi české charity, ve které můžete za pár dolarů sehnat vše, co potřebujete.

 • Peníze z českého účtu převádějte přes službu AustraliaOnline. Tato služba vám zajistí převod finančních prostředků rychle, bezpečně a především levněji než prostřednictvím bank.

 • Máte našetřeno? Zařiďte si spořící účet. Takové výnosy jako
  v Austrálii v Evropě nenajdete a pokud vám uspořené peníze leží na účtu, zbytečně tak ztrácí svoji hodnotu.

 • Jezděte na kole. Doprava v Austrálii je relativně drahá a ne vždy spolehlivá. Na kole, které pořídíte z druhé ruky za pár „baků“ budete všude včas.

 • Na cestování po Austrálii si pořiďte auto s přívěsem či obytné auto. Můžete se tak pohybovat po své vlastní ose, měnit trasu i směr a vždy máte s sebou střechu nad hlavou a vše k tomu, abyste si něco uvařili nebo se jen schovali před deštěm.

 • Potraviny nakupujte těsně před zavírací dobou. Na velké množství zboží, které brzy projde, jsou slevy, a můžete tak ušetřit až 50 % z ceny původní.

 • Máte prázdniny a přemýšlíte co s nimi? Pracujte. Během oficiálních školních prázdnin máte totiž možnost pracovat neomezeně a můžete tak našetřit na cestování nebo například na prodloužení víza.

 • Pro další úsporu při nakupování potravin doporučujeme navštěvovat trhy. V Sydney se takový trh jmenuje Paddy‘s Market a místní lidé zde nabízí vypěstované ovoce a zeleninu a další produkty, které tu pořídíte levněji než v supermarketu.

 • Najděte si práci v gastronomii. Můžete tak snadno získat oběd či večeři v rámci své pracovní doby ZDARMA.

 • Nakupujte v Lidlu. Mezi nejlevnější supermarkety patří Aldi (Lidl). Kromě toho, že tam můžete najít i ryze evropské produkty, rozhodně ušetříte.

KONTAKTY

Dohodni si konzultáciuzdarma

Bezplatné konzultácie prebiehajú v kancelárii AustraliaOnline. Preto, aby sme sa vám mohli plne venovať, odporúčame si konzultáciu telefonicky vopred dohodnúť.

+420 733 123 999
Späť na kontakty

Bezplatné konzultácie prebiehajú v kancelárii AustraliaOnline. Preto, aby sme sa vám mohli plne venovať, odporúčame si konzultáciu telefonicky vopred dohodnúť.

+420 734 449 949
Späť na kontakty

Bezplatné konzultácie prebiehajú v kancelárii AustraliaOnline. Preto, aby sme sa Vám mohli plne venovať, odporúčame konzultáciu telefonicky vopred dohodnúť.

+421 918 570 900
Späť na kontakty

Zpět
Helena Laurentová
Helena Laurentová
tel.: +61 2 9003 0455
email: sydney@australiaonline.agency
Moje skúsenosti
Adresa:
Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie
Otváracia doba
PONDELOK 09.30 až 17.00
UTOROK 10.00 až 17.00
STREDA 10.00 až 17.00
ŠTVRTOK 10.00 až 17.00
PIATOK 10.00 až 14.00
Ukázať mapu

Bezplatné konzultácie prebiehajú v kancelárii AustraliaOnline. Preto, aby sme sa Vám mohli plne venovať, odporúčame konzultáciu telefonicky vopred dohodnúť.

+61 2 9003 0455
Zpět na kontakty

AustraliaOnline

Vodičkova 791/41
Praha 1, 110 00
Česká Republika

AustraliaOnline

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000,
Austrálie

AustraliaOnline

Rašínova 103/2
Brno, 602 00
Česká republika

AustraliaOnline

Poštová Office Center
Poštová 503/1, 811 06, Bratislava
Slovenská republika
Sydney
(NSW)
Brisbane
(QLD)
Gold Coast
(QLD
Perth
(WA)
Noosa (QLD),
Byron Bay (NSW)
Cairns
(QLD)
Melbourne
(VIC)
Adelaide (SA),
Hobart (TSM)
Pracovné príležitosti 100 % 80 % 60 % 80 % 50 % 50 % 90 % 60 %
Výber naväzujúcich kurzov 100 % 80 % 50 % 80 % 20 % 30 % 80 % 50 %
Australský lifestyle 70 % 90 % 100 % 70 % 100 % 100 % 70 % 50 %
Assesment
levels
Preukazovanie
finančného
krytia
Povinná
docházka
Počet hod. výuky za týždeň Flexibilný
rozvrh
Požadovaná
úroveň
angličtiny
Forma
úhrady
Dĺžka
štúdia
Jazyková (ELICOS) 2 (nízké riziko) NIE min. 80% 20 až 25 NIE ŽIADNA celé štúdium 12 až 52 týždňov
Odborná (VET) 2 (nízké riziko) ÁNO NIE 16 až 25 ÁNO INTERMEDIATE umožňuje splátky (3 mesiace) 3 až 36 mes.
Univerzita (HIGHER EDUC.) 1 (najnižšie riziko) - - 15 až 30 ÁNO UPPER INTERM. ÁNO
individuálne
splátky
1/2 až 5 rokov
Čo mi zaistí AustraliaOnline Čo by som si mal zariadiť sám
Ubytovanie pre začiatok Medzinárodnú platobnú kartu
Najvýhodnějšiu letenku Zdravotné a sociálne poistenie
Prevod finančných prostriedkov Medzinárodný vodičský preukaz
Poistenie pred nástupom do školy Kópie osobných dokladov
Informačný balíček Plné moci
NNezapomenuteľné zážitky :) Referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov
Prvé dni Prvý týždeň Prvý mesiac
1. Prílet na letisko 1. Kontakt so študentským centrom AustraliaOnline 1. Prvá návšteva školy, orientácia
2. Odvoz z letiska 2. Návšteva popríletovej orientácie 2. Príprava pre hľadanie práce, resume
3. Dočasné ubytovanie 3. Založenie bankového účtu 3. Získanie ABN
4. Výber alebo presun finančných prostriedkov 4. obstaranie SIM karty 4. Hľadanie práce, konečne :)
5. Nákup najnutnejších potrieb, potravín 5. Orientácia v lokalite 5. Výlet po okolí
S registrov.
migračným poradcom
S bežnou
študentskou alebo cestovnou agentúrou
Svojpomocne
Poradenstvo v oblasti študentských aj iných druhov víz ÁNO OBMEDZENE -
Zodpovednosť za poskytnuté informácie ÁNO ŽIADNA -
Možnosť overenia dokumentov ÁNO NIE ZA PENIAZE
Informácie o iných
typoch víz a emigrácii
ÁNO NIE -
Pravidelné
školenia poradcov
ÁNO NIE -
 
Na čo by ste nemali zabudnúť pred návratom domov
Ak odlietate skôr ako končí škola, oznámte to v škole
Nezabudnite si prebukovať letenku
Zaplaťte v Austrálii všetky svoje dlhy, elektriku, telefón, internet, pokuty
Ak sa nebudete do Austrálie vracať za prácou, požiadajte o vrátenie Superannuation
Ak ste podnikali, podajte daňové priznanie
Rozlúčte so všetkými priateľmi, budete ich potrebovať, keď sa budete vracať :)
S agentúrou Pomocou
kamaráta / rodíny
na vlastnú
päsť
Pomoc
s výberom školy
Aktuálne informácie o vízach
Vybavenie víza
pomoc pri hľadaní práce
Služby študentského centra
Asistencia po dobu celého pobytu
Vybavenie ďalšieho víza
Cena za všetky služby ZDARMA ZDARMA ZDARMA
 
Orientační cena potravin AUD
mléko plnotučné (1 l) 2.15
máslo (500 g) 2.97
sýr (1 kg) 6
jogurt (1 kg) 5.5
kuřecí maso (1 kg) 9
hovězí maso (1 kg) 15
párky (1 kg) 3.80
šunka (1 kg) 6.50
rajčata (1 kg) 5
paprika (1 kg) 6
brambory (1 kg) 2.98
rýže (1 kg) 1.80
cereálie (600 g) 6
jablka (1 kg) 4.50
banány (1 kg) 3.98
olej (1 l) 5
vejce (12 ks) 4
minerálka (1,5 l) 2.81
džus (2 l) 5
1 balení těstovin 1
víno (1 l) 7
pivo (1 lahev/plechovka - cca 450 ml) 3.50
čaj porcovaný (25 ks) 2.16
chléb bílý toustový (700 g) 1
tuňák v plechovce (400 g) 3.50
mražená pizza (500 g) 3
mražené hranolky (1 kg) 2.50
KURZ Min. vyžadovaná úroveň angličtiny Zakončen oficiální zkouškou
Obecná angličtina NE NE
Příprava na zkoušky IELT NE ANO
Akademická angličtina (EAP) INTERMEDIATE NE, možnost pokrašovat na Univerzitě
Příprava na zkoušky CAMBRIDGE (FCE, CAE, CPE) (UPPER) INTERMEDIATE ANO
KVALIFIKACE Délka studia
Certificate I 2 až 3 měsíce
Certificate II 2 až 6 měsíců
Certificate III 6 až 9 měsíců
Certificate VI 6 až 12 měsíců
Diploma 1 až 2 roky
Advance Diploma 1,5 až 2,5 roku
KVALIFIKACE Délka studia Popis kurzu
Bachelor Degree (Bc.) 3 až 4 roky Základní stupeň univerzitního vzdělání
1 rok 6 měsíců Navazující na bakaláři nebo na dlouhodobé praxi v oboru
Post-Graduate Diploma 1 rok mezistupeň mezi bakalářem a magisterským programem
Masters Degree 1 až 2 roky Kladen důraz na praktickou aplikaci v oboru
Doctoral Degree (PhD) 3 až 6 let Nejvyšší stupeň univerzitního vzdělání, navazující na ukončené UNI vzdělání postgraduál
Typ vzdělání Délka studia Věk studenta Povinná školní docházka
Základní škola
(Primary school)
trvá 7 až 8 let 5 - 12 let ANO
Střední škola I
(Lower secondary school)
trvá 3 až 4 roky 12 - 16 let ANO
Střední škola II
(Senior secondary high school)
trvá 2 roky 16 - 18 let NE
Nejčastější studentská zaměstnání Hrubá hodinová mzda (AUD)
Servírka, číšník, barman (Waiter, Waitress, Bartender) 17-20 + Tips
Pomocná síla do kuchyně (Kitchenhand / Sandwichhand) 16-18
Obsluha v kavárně (Barista) 17-20 + Tips
Rozvoz pizzy 17-20 + Tips
Práce v pekárně 16-19
Uklízeč(ka) v hotelu či v kancelářích 16-22
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Mytí aut v mycích linkách 16-18
Obsluha benzínových stanic 16-20
Roznášení letáků 16-18
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-30
Noční stěhování kanceláří 20-30
Mytí oken 16-22
Výše zdanitelného příjmu (v AUD) Residenti Neresidenti
0 - 18.200 0 32,5 centu z každého $ 1
18.201 - 37.000 19 centů z každého $ 1 přes $ 18.200 32,5 centu z každého $ 1
37.0001 - 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32,5 centu z každého $ 1
80.001 - 180.000 $ 17.547 plus 37 centrů z každého $1 přes $ 80.000 $ 26.000 + 37 centů z každého $1 přes $ 80.000
180.001 a více $ 54.547 plus 45 centrů z každého $1 přes $ 180.000 $ 63.000 + 45 centů z každého $1 přes $ 180.000
Letecká společnost Origin Destinace Délka letu, včetně mezipřistání Mezipřistání / STOP-OVER Frekvence letů z Prahy
Emirates (EK) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne + všechny destinace v Austrálii 22,5 hod. Dubaj, Singapore, Kuala Lumpur, Bangkok denně
Korean Air (KE) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 28 hod. Soul (Jižní Korea) denně
Singapore Air (SQ) Praha Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne, Adelaide 28 hod. Singapore denně
Cathay Pacific (CX) Praha Sydney, Brisbane, Cairns, Adelaide, Melbourne, Perth 28,5 hod. Hong Kong některé destinace denně
China Airlines (CI) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 43 hod. Taipei PO, ÚT, SO